Prantsuse kunstnik Jean Dubuffet andis ühele värvikamale, eelmise sajandi keskpaiku sündinud kunstivoolule nimeks art brut. Sõnal brut on prantsuse keeles palju varjundeid: toores, puhas, ere, ehe, algne ja jõuline. Praegu võib art brut'i alla koondada suure osa puuetega kunstnike loomingust, kus autor liidab lapsemeelsel viisil looduse ja ühiskonna elemente, mis reaaluses ei kohtu.
Art brut‘i meister loob õlist võluva erootilise maailma
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Art brut'i suurim meister Eestis on Pärnu kunstnik Aivar Kurvits, kes tähistab märtsis 60 aasta juubelit. Hoolimata sellest, et suurema osa elust on Kurvits veetnud laste- ja hooldekodudes, tema käed, jalad ega pea ei toimi nii nagu tavalistel inimestel, on ta loonud lõuendile õlist omanäolise ja võluva maailma. “Kurvitsa erootilised maalid Aadamast ja Eevast, Kalevipojast ja Saarepiigast on täis ürgset elujõudu, millest Eesti nüüdisaegses hillitsetud maalikunstis on puudu,” tõdes näituse kuraator Mark Soosaar.
Kurvitsa juubelinäitus “ehe KURVITS õlis” avatakse uue kunsti muuseumis neljapäeval kell 16. Väljapanekut saab kaeda 24. märtsini.