Galerii: tsunami, Annelinna vanaema ja tuumapilv, Eesti maalikunstnike liit avas Pärnus pidulikult aastanäituse

Pärastlõunal kogunes Pärnu uue kunsti muuseumi maalikunsti koorekiht. Avati maalikunstnike liidu aastanäitus “Realiteet ja ideaal”, mida tänavu iseloomustavad suureformaadilised taiesed ja sotsiaalse aktiivsuse temaatika. 

Nii näeb galeriiseintel Rait Rosina gaasitoru, mis kui poliitiline ja keskkondlik seisukohavõtt, ja Veiko Klemmeri poliitilist metafoori kujutavat punast tsunamit. 

Väljapanek küsib: “Kas maalikunstnikel on praegu luksust viibida oma sisemaailmas või on otsustav hetk kuuldavaks teha oma sõnum selle kohta, mis toimub?” Ent samuti märgitakse, et iga meistri töö taga on isiklikud ideaalid, nende purunemine, kompromissid või võidujoovastus uuele tasemele jõudmise üle.  

Näituse kuraator ja kujundaja emeriitprofessor Jaan Elken märkis avamisel, et maalikunstnikud kipuvad ikka minema sinna, kuhu neid kutsutakse. Muuseumid seda aastast aastasse teevad. “Selliseid üritusi on Eestis alles vaid paar,” tõdes Elken. 

Maalikunstnike liidu juhataja Tiiu Rebase arvates on iga-aastane üritus mõeldud kõigile, mitte ainult liidu liikmetele. “Väljapanek pakub võimaluse esineda ühiselt võrdsel pinnal ja samuti anda aru oma tegevusest. See on haruldane ja üllas komme,” rääkis Rebane. 

Aastanäitusel on esindatud nii noorema põlvkonna meistrid, sealhulgas Alvar Reisner, Saskia Järve, August Künnapu, Martin Urb, kui vana kaardivägi ehk Jüri Arrak, Mari Roosvalt, Uno Roosvalt, Tiiu Pallo ja teised. 

Näitus on avatud 21. aprillini.

Tagasi üles