R, 31.03.2023

EKRE võitis Pärnumaal häälte, Reformierakond mandaatidega

Kalev Vilgats
, Pärnu Postimehe arvamustoimetaja
EKRE võitis Pärnumaal häälte, Reformierakond mandaatidega
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
EKRE juht Mart Helme.
EKRE juht Mart Helme. Foto: Eero Vabamägi

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) tõusis riigikogu valimistel Pärnumaal esikohale 11 573 häälega ehk 28,1 protsendiga antud häältest. Aastaid Pärnumaal liidripositsioonil olnud Reformierakond pidi leppima teise tulemusega 10 858 häälega (26,4 protsenti). Keskerakond vajus kolmandaks. Peaministri partei osa Pärnumaal oli 7904 häät (19,2 protsenti). Isamaa hoidis positsiooni 5044 häälega (12,2 protsenti) ning mandaadist jäid ilma sotsid, kes kogusid vaid 2775 häält.

Künnist ei ületanud Eesti 200 (1388 häält, 3,4 protsenti), Elurikkuse Erakond (623 häält, 1,5 protsenti), Erakond Eestimaa Rohelised (504 häält, 1,2 protsenti), Eesti Vabaerakond (481 häält, 1,2 protsenti) ja Eestimaa Ühendatud Vasakpartei (40 häält, 0,1 protsenti).

Neli aastat tagasi oli Reformierakonnal hääli 11412, Keskerakonnal 7544, EKREl 7188, IRLil 5337, sotsidel 4641, Vabaerakonnal 2596, Rahva Ühtsuse Erakonnal 381, rohelistel 251, Iseseisvusparteil 88 ja Eestimaa Ühendatud Vasakparteil 21.

Valimistulemused Pärnumaal.
Valimistulemused Pärnumaal. Foto: Vabariigi valimiskomisjon

Kui EKRE võitis häälte arvuga, siis Reformierakond pälvis kõige enam mandaate – kolm. Toomas Kivimägi tulemus on 5202 häält (2015.a. – 7603), Annely Akkermannil 2394 (1571), Jüri Jaansonil 1140 (1328). EKREl läks väga hästi ja Reformierakonnal ülihästi.

Mart Helme osa EKRE häältepotist on 9170 häält (6714) ning EKRE realiseeris teisegi mandaadi, mille sai reservbrigaadikindral Alar Laneman 673 häälega. Ootuspäraselt tegi tubli tulemuse Keskerakonna esinumber Kadri Simson 5736 häälega (5726). Isamaa leppis ühe riigikogu kohaga, mille kaitses ära Andres Metsoja 2227 häälega (2207). Sotsidele õnn Pärnumaal ei naeratanud, kuigi Indrek Tarandi tulemus oli 1054 häält. Lanemanist rohkem kogusid hääli veel keskerakondlane Marko Šorin – 686 – ja Eesti 200 esinumber Kadri Tali: 870.

Kui neli aastat tagasi oli valimisaktiivsus Pärnumaal 60,6 protsenti, siis seekord 61,3 protsenti, mis tähendab enam-vähem sama tulemust kolmandaid riigikogu valimisi järjest. Seekord suudeti Pärnumaale määratud seitse riigikogu kohta välja jagada.

Isamaa esinumber Andres Metsoja kiitis valimisnimekirja meeskonnatööd. “Erakonna maine on viimasel ajal jätnud soovida paremat, aga valimistulemus näitab, et oleme mängus tagasi,” ütles Metsoja. Meeskonnatöö tähtsust toonitas Reformierakonnagi esinumber Toomas Kivimägi, kes ütles, et ainult tema poleks suutnud tulemust kindlustada. Erinevalt Simsonist ei välistaks Kivimägi Kesk- ja Reformierakonna koalitsiooni, sest puutepunkte on rohkelt. Kivimägi kordas Reformierakonna eesmärki Pärnumaal: kaks mandaati ja edestada Keskerakonda. Lõpuks saadi kolm kohta riigikogus ja õigus oli Kivimägil selleski, et EKRE läheb Reformierakonnast mööda. “Inimesed soovivad muutust, lihtsa ja ühetaolise maksusüsteemi taastamist,” vastas Kivimägi küsimusele, miks valijate valik kujunes seekord selliseks.

EKRE esimees Mart Helme lubas, et kõik erakonnad, kes välistavad koostöö tema erakonnaga, nutavad pärast. “Mul on raudrüü seljas, pole kiivritki peast võtnud ja mõõk on püsti peos,” iseloomustas Helme piltlikult oma valmisolekut tubli tund enne valimistulemuste lõplikku selgumist.

Sotside esinumber Pärnumaal, Euroopa Parlamendi liige Indrek Tarand tõdes, et ülesanne, mis talle anti oli algusest peale raske, kuna Pärnumaad peeti EKRE tugipostiks ja väga paljud kogenud poliitikud ei söandanud EKREga tolle kodutanumal rinda pista. “Kui minul paluti see töö enda peale võtta, siis toimisin oma parema jõu ja teadmiste kohaselt. Kindralstaap oleks eeldanud, et toon rohkem tulemust, aga nullist 1000ni tõusta pole kõige hullem. Olen väga rõõmus nende Pärnumaa inimeste üle, kes taipasid, mida ma esindan, ja hääletasid selle poolt,” ütles Tarand. “Tallinna poisina oleksin ma ehk Tallinnas suutnud midagi enamat, aga alati tuleb mõelda tervele Eestile.” Mis puudutab Eesti järgmise valitsuse kokku panemist, siis väitis Tarand endal puuduvat 100protsendise kindluse, et ei teki Läti- ega Rootsi-laadseid probleeme.

EKRE esimees Mart Helme ütles valimistejärgsel hommikul, et tal on kerge magamatuse tunne, aga peetakse sõjanõu ja oodatakse esimest külalist, kellega pidada eelläbirääkimisi. “Vaatame, mis välja tuleb. Meil on väga selge oma pakett, mida sooviksime koalitsioonilepingus näha. Eks teistel ole muidugi oma ja küsimus on keskpunktis, kus kokku tullakse. Selge on see, et valitsusliit peaks olema kolmest osapoolest, aga iga hinna eest me valitsusse ei trügi. Oleme valmis olema opositsioonis ja meie tegevus seal saab olema väga terav ja edukas ning liberaalide agenda elluviimist takistame kindlasti, muutes selle neile väga ebamugavaks ja populaarsust kahandavaks,” lubas Helme.

Arvestades seda, et Pärnumaa saadab riigikokku vaid seitse esindajat, oli kandidaatide seltskond väga esinduslik: üks erakonna esimees, kaks aseesimeest, Euroopa Parlamendi liige, riigikogu liige ja mitu omavalitsusjuhti.

Märksõnad
Tagasi üles