ERMis avatakse pärnakatest ema ja tütre näitus

Näituse kuraatorid on fotograaf Marjaana Vaher ja tema Pärnu Sütevaka humanitaargümnaasiumis õppiv tütar Elis Vaher.

FOTO: Erakogu

Kolmapäeval avatakse Tartus Eesti Rahva Muuseumis näituseideede konkursi “Oma näitus” publikuhääletusel enim hääli kogunud “Vormitud lugu 12”, mis jutustab koolivormidest nii foto- kui ka kunstikeeles. Autorid on pärnakatest ema ja tütar – Marjaana ja Elis Vaher.

Võidutöö “Vormitud lugu 12” räägib sellest, kuidas võiks kanda koolivormi 1.–12. klassini. Näitusel on eksponeeritud Eesti 12 koolis 1.–12. klassis kasutusel olevad vormid ja neid kujutavad pildid, mis on loodud fotode ja joonistuste kollaažidena.

Näituse kuraatorid on fotograaf Marjaana Vaher ja tema Pärnu Sütevaka humanitaargümnaasiumi seitsmendas klassis õppiv tütar Elis.

“Meie idee on kantud soovist näidata, kuidas koolivorm või mõni selle detail võiks olla igapäevase kooliriietuse osa nii, et esile tuleksid kandja isikupära ja loovus. Loodame, et meie näited julgustavad õpilasi neid esemeid kandma. Plaanime esitada 12 näidet osaliselt foto ja osaliselt joonistusena, mis on samuti hea näide sellest, kuidas meie tütrega sama pilti erinevalt näeme ja edasi anname,” selgitas oma töö mõtet fotograaf. Detailide asetus kompositsioonil mõeldi välja koostöös.

“Ühiskureerimise protsess on meile olnud samal ajal loominguline, pingeline ja silmi avav. Kasvasime sellel perioodil nii artistidena – professionaalse fotograafi ja noore kunstnikuna – kui ka ema ja tütrena. Loodame, et lõpptulemus kõnetab praegusi ja kunagisi koolivormide kandjaid,” ütles ema.

Konkursile esitatud näituseidee võidutöö.

FOTO: Marjaana Ja Elis Vaher

Näitusel on 12 mannekeenil esitletud Tartu luterliku Peetri kooli, Tallinna Saksa gümnaasiumi, Häädemeeste keskkooli, Laagri kooli, Võru Kesklinna kooli, Pärnu Kuninga tänava põhikooli, Jakob Westholmi gümnaasiumi, Pärnu Sütevaka humanitaargümnaasiumi, Heimtali põhikooli, Tallinna Pae gümnaasiumi, Tallinna 32. keskkooli ja Saaremaa ühisgümnaasiumi vorme ja samu koolivorme kujutavad kollaažid piltidena. Samuti näeb seitsmel mannekeenil nõukogudeaegseid koolivorme.

Tagasi üles