Nädalavahetusel peetakse pärimuspeo Baltica eelpidusid

Raido Keskküla
, veebilehe toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Veebruaris toimunud pärimuspeo Baltica Pärnumaa eelpidu Nooruse majas.
Veebruaris toimunud pärimuspeo Baltica Pärnumaa eelpidu Nooruse majas. Foto: Lilli Tölp

Sel laupäeval toimub Baltikumi suurima pärimuspeo Baltica kaks Pärnumaa eelpidu, kus siinsed folkloori- ja pärimusrühmad astuvad rahva ette kavadega, millega nad mai lõpus ja juuni alguses Baltical soovivad esineda.

Ennelõunal Audru Männituka lasteaia õuel algaval eelpeol “Karjapoisi vastlapäev” astuvad üles Hoiuspuu, selts Kajakas, Karjalapsed, Hoiuspuu Memmed ja Jõõpre Vanaemad.

Tund pärast keskpäeva Raeküla Vanakooli keskuses toimuval eelpeol “Kaasike kutsub kaimud kokku” esinevad folklooriansambel Kaasike, Hanila laulu- ja mänguselts, Paikuse Memmed, Pärnu ingeri-soome folkloorirühm Kullero ja lasterühm Orvokki, Piccolo Folk ja rahvatantsurühm Kevade.

Eesti folkloorinõukogu teatel on Baltica ainus festival, mis keskendub folkloori ajaloolistele vormidele, tõstes esile meie rikkaliku pärimuse ehedad, stiliseerimata ja seadmata vormid ja väärtused, mida need endas kannavad. Baltica tunnused on autentne sisu, pärimuse eri vormide nagu laulu, tantsu, pillimängu, kommete sidumine ning folkloorirühmade ja üksikesitajate üle-eestiline kaasatus.

Baltimaade suurim pärimuspidu Baltica toimub tänavu Eestis 29. maist 2. juunini. Peakontsert on 31. mai õhtul Tallinnas Raekoja platsil. Samal ajal on Tallinna vanalinna päevade raames Tornide väljakule püstitatud pärimusküla, kus korraldatakse kontserte.

Esimene Baltica festival toimus 1987. aastal Leedus, teine aasta hiljem Lätis ja seejärel Eestis. Siiani korraldavad Balti riigid festivali kordamööda.

Tagasi üles