R, 31.03.2023

Andres Metsoja: "Sotside avaldus on üllatav"  

Eno-Gerrit Link
, veebilehe toimetaja
Andres Metsoja: "Sotside avaldus on üllatav"  
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Pärnumaalt Isamaa nimekirjas riigikokku valitud Andres Metsoja, kes kuulub koalitsioonikõnelustel Keskerakonna ja EKREga oma erakonna läbirääkimismeeskonda, lükkas ümber täna õhtul riigikogu SDE fraktsiooni avalduses toodud väite, nagu kuuluks ta oma partei teisitimõtlejate hulka ja võiks toetada veel koos kuue parlamentääriga hoopis Reformierakonna ja SDE koalitsiooni.
Pärnumaalt Isamaa nimekirjas riigikokku valitud Andres Metsoja, kes kuulub koalitsioonikõnelustel Keskerakonna ja EKREga oma erakonna läbirääkimismeeskonda, lükkas ümber täna õhtul riigikogu SDE fraktsiooni avalduses toodud väite, nagu kuuluks ta oma partei teisitimõtlejate hulka ja võiks toetada veel koos kuue parlamentääriga hoopis Reformierakonna ja SDE koalitsiooni. Foto: Sander Ilvest

Pärnumaalt Isamaa nimekirjas riigikokku valitud Andres Metsoja, kes koalitsioonikõnelustel Keskerakonna ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonnaga (EKRE) kuulub oma erakonna läbirääkimismeeskonda, lükkas ümber täna õhtul riigikogu sotsiaaldemokraatide fraktsiooni avalduses toodud väite, nagu kuuluks ta oma partei teisitimõtlejate hulka ja võiks toetada veel koos kuue parlamentääriga hoopis Reformierakonna ja Sotsiaaldemokraaliku Erakonna (SDE) koalitsiooni.

"Kokkupandaval äärmuskoalitsioonil ei ole riigikogus veel 51 toetushäält. Vastupidi: oleme veendunud, et riigikogus on 51 häält, kes jätkuvalt on valmis hääletama vabaduste poolt ja vihkamise vastu. Peale reformierakondlaste ja sotsiaaldemokraatide leidub Isamaa ja Keskerakonna värskete liikmete hulgas kindlasti seitse inimest, kes toimuvat heaks ei kiida. Olgu need Raimond Kaljulaid, Jüri Luik, Üllar Saaremäe, Vladimir Svet, Vadim Belobrovtsev, Andres Metsoja või Yana Toom. Neid inimesi on kindlasti veel, aga nende koondamiseks on vaja tööle asuda. Kaja, hakkame tööle, meie valijad ootavad meilt tegusid," seisab SDE fraktsiooni avalduses.

"Minu erakonna juhatus on teinud mulle ettepaneku osaleda koalitsiooniläbirääkimistel ja praegu istun ma kõneluste laua taga," ütles Metsoja. "Selline avaldus on üllatav. Minuga pole keegi sellest rääkinud." 

Metsoja arvates on ta andnud sotsidele mingi vihje oma varasema hääletamisega riigikogus. "Meie erakonnas on olnud erimeelsusi ja on kindlasti edaspidi, kuid praegu on Isamaa volitanud mind osalema läbirääkimismeeskonnas," ütles ta.

Metsoja sõnutsi mõistab ta, et EKRE pilti toomine on ühiskonnas palju ärevust tekitanud ja valitseb pingeline olukord. 

SDE fraktsioon tegi täna ühisavalduse, milles andis teada, et Reformierakonna juhi Kaja Kallase kohus on kasutada valimistel saadud mandaati, et "hoida ära demokraatlike vabaduste piiramine" ja kutsus üles loodavat koalitsiooni mitte toetama.

Riigikogu sotsiaaldemokraatide fraktsiooni avaldus:

Hea Kaja Kallas!
Kümme päeva pärast valimisi oleme olukorras, kus möödunud valimiste põhiküsimus on lõpuks kõigile üheselt selge. Selleks ei olnud maksumäära suurus ega maanteede laius. Selleks oli küsimus, kas Eesti läheb edasi vaba demokraatiana või lastakse võimule äärmuslased.
Hea Kaja, sa võitsid valimised ja see tähendab vastutust! President teeb sulle lähiajal ettepaneku moodustada valitsus, sinu kohus on kasutada seda mandaati, et hoida ära demokraatlike vabaduste piiramine. Sotsiaaldemokraadid on selles missioonis sinuga.
Me näeme esimest korda taasiseseisvunud Eestis, kuidas poliitilisele malelauale on asetatud mängunuppudeks demokraatlikud väärtused ja inimeste põhiõigused. Ja see tähendab, et on käes hetk, kus kõige olulisem on ära hoida halvim.
Kokkupandaval äärmuskoalitsioonil ei ole riigikogus veel 51 toetushäält. Vastupidi: oleme veendunud, et riigikogus on 51 häält, kes on jätkuvalt valmis hääletama vabaduste poolt ja vihkamise vastu. Peale reformierakondlaste ja sotsiaaldemokraatide leidub Isamaa ja Keskerakonna värskete liikmete hulgas kindlasti seitse inimest, kes toimuvat heaks ei kiida. Olgu need Raimond Kaljulaid, Jüri Luik, Üllar Saaremäe, Vladimir Svet, Vadim Belobrovtsev, Andres Metsoja või Yana Toom. Neid inimesi on kindlasti veel, aga nende koondamiseks on vaja tööle asuda. Kaja, hakkame tööle, meie valijad ootavad meilt tegusid.
Head Eesti inimesed!
See ei ole pelgalt erakondlik võitlus, vaid meie kõigi ühine pingutus. Kõik, kes te valisite praegu EKREga koalitsioonikõnelusi pidavaid erakondi usus, et nad jäävad avatusele ja demokraatiale truuks ka pärast valimisi, võtke sõna. Saatke oma valitutele selge sõnum, et te ei ole neile selleks luba andnud. Lubage siinkohal üks meenutus Jevgeni Ossinovski 2016. aasta kõnest, mis nüüd on kohasemgi kui toona: 
"Head inimesed, ärge jääge oma liistude juurde! Olge selles võitluses meie kõrval! Ärge kartke, et selles võitluses pooli valides te kaotate oma akadeemilise või kunstilise tõsiseltvõetavuse või erapooletuse. Võitlus avatuse ja sallivuse eest ei ole parteipoliitiline lahing, see on võitlus Eesti riigi ja rahva säilimise ja arenemise eest.
Kui me selle võitluse kaotame, siis ei ole enam mingit kasu näpuga näitamisest viletsatele poliitikutele, kes ei osanud oma seisukohti valijatele hästi seletada. Siis on hilja isegi selleks, et endalt küsida, kus olin mina siis, kui oleks saanud veel midagi teha.
Aeg endalt küsida on nüüd ja siin. Aeg endalt küsida, mida saan just mina teha, et Eesti jääks avatud ja arenevaks ühiskonnaks."
Praegu ei ole enam aega küsida. Tuleb tegutseda!
Sotsiaaldemokraadid

Märksõnad
Tagasi üles