Jurist annab nõu: kuidas käituda löökaugu tekitatud kahju korral

Meelis Kalme
, Reporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Sõidukijuhi kohustus on järgida liiklusmärke ja kinni pidada liikluspiirangutest. Teeomanikul puudub kahju hüvitamise kohustus, kui ta suudab tõendada, et juht eiras liikluspiiranguid.
Sõidukijuhi kohustus on järgida liiklusmärke ja kinni pidada liikluspiirangutest. Teeomanikul puudub kahju hüvitamise kohustus, kui ta suudab tõendada, et juht eiras liikluspiiranguid. Foto: Mailiis Ollino

Kevadine jää ja lume sulamine teedel toob igal aastal endaga kaasa sõidukiomanikele ebameeldivad üllatused: löökaugud. Kui auto vigastused on põhjustatud ootamatust löökaugust, on õigus kahju tee omanikult sisse nõuda. Jurist selgitab, kuidas seda korrektselt teha.

Löökaugud on igakevadine mure: nendest läbi sõites võivad puruneda sõiduki rehv, velg, vedrustus ja muud silla detailid. Kogu seda laadi, sõidutee hooldusega seotud kahju saab aga sisse nõuda tee omanikult: üldjuhul omavalitsuselt või neile teenust osutavalt asutuselt.

Eesti Õigusbüroo juristi Merike Roosilehe sõnutsi on väga oluline kohe teavitada juhtunust politseid ja fikseerida asjaolud tunnistaja juuresolekul. “Teehooldus on teeomaniku ülesanne ja kui selle puudulik teostus põhjustab liiklejale kahju, võib hüvitist nõuda teeomanikult, üldjuhul omavalitsuselt,” selgitas jurist.

Väga tähtis on auto kahjustused ja teeolud kohapeal üles pildistada. Korrektse asjaajamise korral on omavalitsusel keeruline kahju hüvitamisest keelduda, ka näiteks tee ebatasasusest hoiatav liiklusmärk ei vabasta üldjuhul vastutusest.

Roosileht lisas, et loomulikult on sõidukijuhil kohustus järgida liiklusmärke ja kinni pidada liikluspiirangutest. Teeomanikul puudub hüvitamise kohustus, kui ta suudab tõendada, et juht eiras liikluspiiranguid ja sõitis näiteks teeoludega sobimatu kiirusega.

Tagasi üles