100 õpilaste meemikonkursi võistlustööd: tooni annab humoorikas enesekriitika

Märtsis lõppes üle-eestiline kooliõpilaste meemikonkurss “Rõõmud ja mured digimaailmas”. Pärnu Postimees avaldab võistlusele saadetud Pärnumaa haridusasutuste õpilaste humoorikad kunstiteosed.

Peale meelelahutuse oli 4.–12. klasside õpilastele korraldatud konkursi üks eesmärke haridust edendada. Võistlusele saadetud meeme plaanitake tulevikus kasutada teadustöö koostamisel.

Mis on meem?

Meem on infokogum, mis kultuurikeskkonnas valdavalt matkimise teel levib, paljuneb ja muteerub. Tänapäevases populaarses käsitluses on mõiste selle algsest tähendusest lahti monteeritud ja kasutusse läinud teatud tüüpi internetihuumori tähistajana.
Meeme nähakse kui Web 2.0 ja jagamiskultuuri ilmestavat nähtust: nende jagamisele orienteeritus, kopeeritavus ja osaluslikkus loomisel on osalusmeedia põhiparameetrid.
Meemid peegeldavad ja kujundavad üldiseid sotsiaalseid arusaamu ja suundumusi.
Internetimeemi üks definitsioone on: hulk digitaalseid ühikuid, millel on ühine sisu, vorm või seisukoht, mis on loodud teineteisest teadlik olles ja mida on jaganud, matkinud või muutnud paljud kasutajad.
Seega saab meemiks pidada populaarset ühikut, mis lülitub mingisse tuntud samalaadsete ühikute jadasse ja on eelmiste imitatsioon või arendus. Üksik väga populaarne video või makropilt meemiks ei kvalifitseeru.
Allikas: Pärnu Postimees, Wikipedia

Näiteid internetimeemidest

Meemikonkursile "Rõõmud ja mured digimaailmas" esitatud töö.

FOTO: Keriti Jugala, Pärnu Rääma Põhikool

Motivatsioonipiltideks kutsutakse pilte, kus fotodele on peale töödeldud inspireerivaid tsitaate. Internetikommuunides osutusid populaarseks nende paroodiad, kus inspireerivad tsitaadid on asendatud seosetute või humoorikate tekstidega.

Meemikonkursile "Rõõmud ja mured digimaailmas" esitatud töö.

FOTO: Meriliis Saal, Pärnu Rääma Põhikool, 7. klass

Drake'i postitustel järjestatakse kuvatõmmiseid hiphopartist Drake'i 2015. aasta muusikavideost "Hotline Bling".

Meemikonkursile "Rõõmud ja mured digimaailmas" esitatud töö.

FOTO: Andrea, Tootsi Lasteaed-Põhikool, 4. klass

Kõõritava tüdruku Chloe meemides on kujutatud kahtlustava näoga väikest piigat, kes silmanurgast vaatab vanemaid. Pilt on võetud Youtube'i videost, milles kaks last reageerivad vanemate teatele eesootavast Disneylandi külastusest.

Meemikonkursile "Rõõmud ja mured digimaailmas" esitatud töö.

FOTO: Markus Ein, Pärnu Rääma Põhikool, 8. klass

Hajevil peigmehe meemides kasutatakse pilte, kus eeldatavalt elukaaslase kõrval olev mees vaatab teist naist. Meemile on lisatud tekste truudusetuse, silmakirjalikkuse ja muu säärase kohta.

Meemikonkursile "Rõõmud ja mured digimaailmas" esitatud töö.

FOTO: Evelin, Koonga kooli 9. klass

Üllatunud Pikachu meemides on kasutatud kuvatõmmiseid populaarsest "Pokémoni" multikast.

Tagasi üles