Pildid: ajaloolise koolimaja akendele valmis rahvuslik kunstiteos

Pärnu Kuninga tänava põhikooli saalis avati täna pidulikult vitraaž, mis sümboliseerib nii haridust, ühtehoidmist ja head riigijuhtimist kui Eesti loodust.

Poolteise aastaga paberi pealt kavandist akende ette jõudnud klaasvitraaži kujundaja Tõnis Tooming oli Ain Roosti käe all valminud kunstiteosega rahul.

„Tulemus meeldib mulle rohkem kui kavand. Selles on akvarellilisust ja õhulisust oluliselt rohkem, kui ma arvasin. Kui kavand oleks lõpptulemusest parem, oleksin selle suhtes leige,” lausus Tooming. „Eesti tuntuim vitraažikunstnik Dolores Hoffmanngi on öelnud, et ükski töö pole otseselt kavandi nägu. Nii on ka Kuninga tänava kooli aulas valminud tööga.”

Muudatusi tuli kavandis teha seetõttu, et kõiki vitraaži tegemisel kasutada plaanitud klaase polnud võimalik hankida.

Pärnu Kuninga tänava põhikooli saalis avati Tõnis Toomingu kavandatud ja Ain Roosti valmistatud vitraaž, mis sümboliseerib nii haridust, ühtehoidmist ja head riigijuhtimist kui Eesti loodust.

FOTO: Eno-Gerrit Link

„Aini (Roost, toim) osa on suur. Tal on materjalide suhtes austust ja maitset,” ütles Tooming.

Vitraaži meisterdanud Ain Roost ütles, et talle imponeerisid Toomingu loomingu detailid. „Klaasi on lihtne ruutmeetri kaupa  liita, aga see oleks „Daam koerakesega”. Aukartus tuleb ühe või teise kujundi ees,” tõdes ta.

Toomingu sõnutsi oli rahvuslike motiividega vitraaži kavandamine Kuninga tänava põhikooli aulasse talle suur au. „Stiil eeldas, et vitraaž sobiks ajaloolisse klassistsistlikku majja, aga samal ajal oleks rõõmus, sest tegemist on kooliga,” rääkis ta.

Kunstnik pidas silmas sedagi, et saali kaunistav taies häälestuks kooli vestibüüli aknaid katva Silver Vahtre vitraažiga, mis valmis Eesti Vabariigi 90. aastapäeva puhul.

Pärnu Kuninga tänava põhikooli saalis avati Tõnis Toomingu kavandatud ja Ain Roosti valmistatud vitraaž, mis sümboliseerib nii haridust, ühtehoidmist ja head riigijuhtimist kui Eesti loodust.

FOTO: Eno-Gerrit Link

Vitraaži kiitis ka linnapea Romek Kosenkranius. „Kui Ain Roost ja kooli direktor Urve Krause poolteist aastat tagasi esimese kavandiga minu juurde tulid, meeldis see mulle juba paberi peal. Eile õhtul, kui ma koolimajast mööda jalutasin, oli üles, akende poole vaadates hea tunne,” lausus linnapea.

Vitraaži valmimisele panid õla alla linnavalitsus ja paljud annetajad.

Tagasi üles