Muuseum võttis pühadeks kapist välja 21 aastat tagasi skandaali tekitanud “Püha õhtusöömaaja”
Fotol figureerivad seksuaalvähemuste esindajad

Mark Soosaar palus 1998. aastal kultuurkapitalilt abi ja nii osteti rootslanna kollektsiooni kuuluv "Püha õhtusöömaaeg" ära. 

FOTO: Urmas Luik/Parnu Postimees

Rootsi fotograaf ja kunstnik Elisabeth Ohlson külastas 1998. aastal Pärnut, kuigi tollal rootslased siiakanti ei kippunud. Sestap oli veel erilisem, et rootslanna oli nõus oma palavalt armastatud ja samuti palju poleemikat tekitanud fotonäitust “Ecce homo” Pärnus esitlema.

12 pilti, mis kogusse kuulusid, olid nüüdisaegses võtmes käsitletud uue testamendi stseenid. Kui pühakirjas sõitis Jeesus Kristus linna eeslil, siis fotograafi teosel näeb meest geiparaadile rattaga sõitmas. Sellest ka kirikute ja pühameeste pahameel. Ent Ohlsoni eesmärk oli oma töödega näidata, et Jeesus töötas ja püüdis aidata just kogukonna haavatavamaid liikmeid. Seepärast figureerivad fotodel seksuaalvähemustesse kuuluvad näitlejad-modellid. 

Üks 12 maalist jäi Pärnu. Nimelt “Püha õhtusöömaaeg”, mille uue kunsti muuseum lihavõttepühadeks tagatoast välja tõi. Muuseumi kuraator Mark Soosaar usub, et sellest võib kujuneda traditsioon. “Minu oletuste järgi oleme ainus muuseum maailmas, kellel on seeriast vaid üks foto,” arvas ta.

Mark Soosaar palus 1998. aastal kultuurkapitalilt abi ja nii osteti rootslanna kollektsiooni kuuluv "Püha õhtusöömaaeg" ära. 

FOTO: Urmas Luik/Parnu Postimees

Tegemist on olnud ühe skandaalsema näituse ja kollektsiooniga. Soosaar meenutas, kuidas rootslanna ja tema väljapaneku tuleku eel kirjutas toonane praost peaministrile kirja, küsides, kuidas sellist asja Eestis lubatakse. Seepeale vastas peaminister, et Eesti põhiseaduse järgi on kirik riigist lahutatud ehk riik ei saa kiriku soove täita.

“Paremat reklaami poleks kunagi ühele näitusele saanud,” naljatas Soosaar, kelle sõnutsi sai vaimuliku kiri meedias palju kajastust.

Ohlsoni maal osteti 1998. aastal kultuurkapitali abiga ära. Taies on tänini uue kunsti muuseumis, kuid seda näeb harva. Ent pühade ajal on võimalik maailmas nii kriitikat kui poolehoidu saanud pilti muuseumis kaeda. Pühapäeval viiakse teos hoiule, et see järgmisel aastal taas pühadeks välja tuua.

Tagasi üles