Galerii: rändfestival Diverse Universe tõi Templisse etenduskunstnikud

Rahvusvaheline tegevuskunstifestival Diverse Universe toimub tänavu Pärnus kahes osas: mais kultuuriklubis Tempel ja augustis Pärnu linnagaleriis raekojas ja kunstnike majas, Endla teatris, Templis, keskraamatukogus, Vallikäärus ja Rüütli platsil. Festivali esimeses osas andsid Templis etendusi Steve Vanoni Ameerikast, Guilhem All ja Les Lumières Prantsusmaalt ja Mikk von Berg, Pille-Riin Seimann, Sandra-Tereza Ruul ja Kadi Põder Eestist.

Eksperimentaalsed helikunstnikud Guilhem All ja Les Lumières Prantsusmaalt on oma Baltic Fitnessi tuuril teel Eestisse läbinud Lääne- ja Ida-Euroopa ja Balti riigid.

All kasutab muusika tegemiseks analoog- ja elektroonikaseadmeid. Ta salvestab helid ja pressib ise vinüülid, et saada kätte just endale soovitud helid.

Les Lumières kasutab heli tekitamiseks valgusimpulsse.

Mikk von Berg kultuuriklubis Tempel.

FOTO: Alar Raudoja

Pärnakas Mikk von Berg on armastusluule õpilane, kelle riimid viivad inimese sügavaimatesse hingesoppidesse. Rõõmu, kurbust ja õpetlikke sõnu jagus igale kuulajale.

Pille-Riin Seimann kultuuriklubis Tempel.

FOTO: Alar Raudoja

Pille-Riin Seimann esitas oma luulekava “Mängutoos, kus valuv hing ja ülev teater koos”. Seimanni luule võib kõlada suitsiidselt ja depressiivselt, aga tegelikult suunab sind märkama inimesi su kõrval, süüvima nende olemusse.

Steve Vanoni kultuuriklubis Tempel.

FOTO: Alar Raudoja

Steve Vanoni, California tegevuskunstiikoon, võib täiesti vabalt tulla lavale, istuda poti peale, panna sigareti ette ja lugeda publikule ühe oma luuletustest. Näiteks 1980. aastatel kirjutatud teksti pealkirjaga “sittin on john, I realized”, mis räägib sellest, et kui inimesed kohtleksid kaasinimesi samasuguse õrnusega, nagu nad oma tagumikku pühivad, poleks sõdu ega nälga, vargaid ega mõrvu.

Kadi Põder festivalil Diverse Universe kultuuriklubis Tempel.

FOTO: Alar Raudoja

Kadi Põdra performance oli minimalistlik, mitmeti tõlgendatav, konkreetne ja visuaalne, kõneldes naiseks olemisest ja enesekehtestamisest, feminiinsusest ja feminismist.

Sandra-Tereza Ruuli etendus kinnitas, et meis kõigis on ülim ilu. Küsides: kuidas ja kas me seda endas näeme? Mismoodi ilu endas esile tuua? Kunstnikke ja publikumi kaasanud interaktiivses etenduses leidus kõike: võimsaid helisid, kauneid inimesi, vägivalda ja meeleheidet.

Sandra-Tereza Ruul Pärnu kultuuriklubis Tempel.

FOTO: Alar Raudoja

Diverse Universe’i teine osa toob 10. augustil Pärnu tegevuskunstnikud kogu maailmast: Hiinast, Lõuna-Aafrika Vabariigist, Brasiiliast, Venemaalt, Saksa- ja Prantsusmaalt, Tšehhist, Itaaliast, Iisraelist, USAst ja Mehhikost. Esitatakse tegevuskunsti suurvorme kõikide osalevate kunstnike osavõtul, ühendades luule-, heli-, visuaal-, video- ja tegevuskunsti. Eesti luule kahurvägi sooritab samal ajal invasiooni linnaruumi.

Tagasi üles