Eksperdid: Lastekaitse peaks algama tähelepanudefitsiidi ravist

Lastekaitsepäeval lehe kutsel Pärnusse Kalamehe päeva pealavale kogunenud eksperdid otsisid vastust küsimusele, kelle või mille eest tuleb tänapäeval lapsi eeskätt kaitsta. Koos jõudsid Kristi Paron õiguskantsleri büroost, Karin Uibo Pärnu politseijaoskonnast ja vanemlusmentor Tanel Jäppinen tõdemusele, et eelkõige vajab ravi laste tähelepanudefitsiit ja vanematele oleks tarvis teenuseid, mis toetaksid häid peresuhteid.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Millised lastega seotud pöördumised jõuavad õigus­kantsleri ehk laste ombudsmani lauale?

Kristi Paron: Viimasel ajal on hästi palju pöördumisi seoses vanematevaheliste kohtuvaidlus­tega. Oleme hinnanud, et mõnel aastal on niisuguseid pöördumisi kolmandik. See on kõige kurvem osa meie tööst: lapsele kaks kõige kallimat inimest – ema ja isa – ei suuda pärast lahkuminekut kokku leppida, kuidas korraldada oma laste elu, kumma vanemaga peaksid lapsed elama, kui palju kumbki peaks lastega seotud kulusid katma.

Karin Uibo, kui palju politseitöös ette tulevatest juhtumitest on vahetult seotud lastega?

Uibo: Ma tooksin välja kaks ­põhilist teemat. Esiteks vägivald. Esmalt laste endi vahel, mis sageli jõuab kooli ja kannab nimetust koolivägivald. Muidugi ka perevägivald, kus lapsed on kannatanud. Juhtub sedagi, et lapsed on teo toimepanijad.

Teine suurem teema on sõltuvusained: kui lapsed tarvitavad või omavad alkoholi, tubakatooteid, narkootikume. Järjest enam on noored avastanud, et raha on vähe, ja ostavad kokku aineid, mida üldse omada ei tohiks, ja müüvad usinasti edasi. See trend levib praegu väga kiiresti.

Tagasi üles