“Mul lihtsalt läks silme eest mustaks, ma lihtsalt lõin ja lõin ja lõin. Mõistusega sain aru, mida ma teen, aga lihtsalt ei saanud enam pidama. Käsi lihtsalt jätkas,” kirjeldas Tartu vangla psühholoog Dagmar Ainsoo ühe kinnipeetava selgitust sellele, miks ta inimese tappis.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Oskamatus viha taltsutada ja oma tunnetega toime tulla ning puudulik kodune kasvatus on Ainsoo sõnul sage põhjus taoliseks teoks. “Kui nad hakkavad mulle oma lugusid rääkima, siis alati on seal (lapsepõlves, A. K.) alkoholi, vägivalda ja muud sellist. Enamasti on neil üsna koledad lood,” lausus psühholoog.

Kaks noort meest, kelle südametunnistusel on Pärnumaa viimaste aastate ühed räigeimad kuriteod, olid nõus rääkima oma kujunemisloo. Nende lapsepõlvest leiab mõndagi sarnast.

2015. aasta 29. mai ööl istus Lauri Sild koos kaaslasega taksosse, et sõita Pärnu kesklinnast Sinti. Raha kummalgi ei olnud, oli plaan külm arve teha. Takso peatus, arve oli 12 eurot. Selle asemel, et jooksu pista, haaras Sild taskust oranži käepidemega liigendnoa ja lõi sellega taksojuhile kõrri, seejärel suskas veel kümmekond korda peaasjalikult näo ja kaela piirkonda. Esimene löök tabas uneartrit. Sild põgenes sündmuskohalt, jättes ohvri verest tühjaks jooksma. Taksojuht jäi küll ellu, kuid üksnes tänu oma suurele elutahtele ja arstidele. Oma tegu põhjendas Sild sellega, et lihtsalt “katus lendas minema”, ja juhtunut ei mäletavat ta siiani. Kohtupaberite järgi oli tema joove alla ühe promilli.

2017. aasta septembris tuli Kilingi-Nõmmes ilmsiks tapmine, mille saatis korda siis veel 29aastane Egert Dulinets. Dulinets oli löönud oma abikaasat noaga 29 korda näo ja kaela piirkonda. Teo toimepanemise täpset aega ei suudetudki välja selgitada, sest Dulinets viibis veel päevi surnud naisega samas korteris. Oma tegu põhjendas ta kohtus raske alkoholijoobega ja kahetses toimunut.

Kummagi, nüüdseks juba aastateks vangi mõistetud mehe puhul ei tulnud räiged teod päris tühja koha pealt. Kokkupuuted politseiga said mõlemal alguse juba üsna lapseeas. Kool jäi pooleli, õppimist asendas kampades jõlkumine, joomine.

Taksojuhti rappinud Silla karistusregister on pikk. Lapseeas seisis ta varguste ja sissetungimiste tõttu alaealiste komisjoni ees. Kohtumõistmise ajal 21aastasena, oli tal üheksa kehtivat väärteokaristust, kehtivaid kriminaalkaristusi oli kolm. Vaid kuu enne taksojuhi ründamist oli ta vabanenud pooleteise aasta pikkusest vanglakaristusest.