T, 27.09.2022

Kuresel poevad kaevajad põnevusega Pakamäe põue

Silvia Paluoja
, reporter
Kuresel poevad kaevajad põnevusega Pakamäe põue
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
“Ma olen siin juba kiviajast,” naeris hobiarheoloogiale 1977. aastal käe andnud Saamo Heldema, keda kui Läänemaa ajaloo talletajat tänas president Ilves Valgetähe V klassi teenetemärgiga.
“Ma olen siin juba kiviajast,” naeris hobiarheoloogiale 1977. aastal käe andnud Saamo Heldema, keda kui Läänemaa ajaloo talletajat tänas president Ilves Valgetähe V klassi teenetemärgiga. Foto: Mailiis Ollino

Ajaloodoktor Mati Mandel on õhinas leidude üle, mis tulevad päevavalgele väljakaevamistega Pakamäe tipus kunagise neemiklinnuse alal. Eeldatavasti pronksiajal on siin vallil Soontagana maalinna väravas elanud ülik ja seepärast on vaid asjatundjale silmaga hoomatava valli sisse tehtud mõneruutmeetrine kaevend.

Kaevendi põhjas tõstab mees ettevaatlikult pinnast nii väikese kühvliga, mis sobiks mudilastele liivakasti. Võtab siis lühikese varrega harja ja pühib paljastunud kivimid ettevaatlikult üle. Kunagi laius siin meri, mille taandudes tekkis korallidest bioherm, omapärase kujuga fossiilsetest rifimoodustistest kivim.

“Mis mind Kuresele tõmbab?” vastab “tere-jõudu” vastu võtnu küsimusele küsimusega. “See on looduse poolest väga eripärane koht ja selle kohaga seotud aja­lugu on niivõrd põnev, et tasub selle nimel vaeva näha.”

Märksõnad
Tagasi üles