P, 29.01.2023

Öötaevasse pilgu pööranuid lummab tähesadu

Merle Rallmann
, veebitoimetaja
Öötaevasse pilgu pööranuid lummab tähesadu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tähesadu näeb paremini suurtest linnadest eemal, kus puudub linna valguskuma.
Tähesadu näeb paremini suurtest linnadest eemal, kus puudub linna valguskuma. Foto: Meelis Meilbaum

Sel nädalal on unetutel ja astronoomiahuvilistel pidupäevad, kui pilvitus taevas pakub elamust perseiidide meteoorivool.

Pärnu Pernova loodusmaja astrokeskuse juhi Aarne Pauli sõnutsi on perseiidid ilmselt kõige tuntum langevate tähtede sadu ja selgi aastal kujunevad need vaatemänguks. Paul loendas esimesed langevad tähed eelmisel nädalal astronoomide kokkutulekul, kui neid võis näha iga viie-kuue minuti tagant.

“Kannatlikud vaatlejad peaksid tippajal nägema 60–100 meteoori tunnis, kuid pole välistatud ka 150–200 tunnis. Langevate tähtede maksimum oli 10.–13. augustil, kuid tähesadu on selge ilma korral vaadeldav nii nädal enne kui pärast tippaega,” selgitas Paul.

Suve lõppu meelde tuletava perseiidide meteoorisaju põhjustab komeet Swift-Tuttle, mis avastati 1862. aastal. Tegemist on suurima teadaoleva Maast korduvalt mööduva objektiga. Hiiglasliku komeedi tuum on umbes 26 kilomeetrit lai, seega ei ole põhjust muretseda, et tähesajud meie eluajal lakkaksid, tolmu tekitamiseks materjali jätkub.

Meie koduplaneet läbib Swift-Tuttle'i komeeditolmu pilve igal aastal 17. juulist 24. augustini, luues nii peamiselt põhjapoolkeral vaadeldava tähesaju, mis pikendab armunute suveromantikat ja mida näeb kosmosestki.

Nähtavad sähvatused öötaevas on komeedist eraldunud põlema süttinud osakesed, mis sisenevad Maa atmosfääri. Neid nimetatakse meteoorideks. Kui suurem tükk jõuab maapinnale, lõpetab ta meteoriidina. Enamik perseiidide meteooridest on maapinnale jõudmiseks liiga väikesed: nad on liivaterasuurused osakesed ja põlevadki enne ära. Suurem osa nendest tükikestest on tuhatkond aastat vanad.

Näpunäiteid tähistaeva vaatluseks

  • Valige vaatluseks metsadevaheline lageala, kus on suur taevaulatus. See peaks asuma asulatest eemal. Pärnakatel tasub väljasõitu planeerida linnast põhja poole.
  • Paslik oleks valmis olla enne südaööd, sest kella kahe-kolme vahel hakkab taevas juba heledamaks minema.
  • Tähesaju nautimiseks võiks pikali visata või kasutada lamamistooli, unustada ei maksa sooja riietust.
  • Kuigi langevaid tähti lendab igas suunas, tasub vaatluse ajal hoida pilk paigal. Esimesed viis kuni kümme minutit kulub silmadel pimedusega harjumiseks. Isegi kui taevas on osaliselt pilves, õnnestub silmata mõnd langevat tähte.
  • Kui tähevaatlus toimub seltskonnas, jaotage taevas sektoriteks ja pidage arvet, kui palju keegi kindla aja vältel langevaid tähti märkas.
Allikas: Aarne Paul
Märksõnad
Tagasi üles