Urr Lau jämmist sündis singel pöörajooksmisest

Vokaalansambel Urr Lau sündis soovist katsetada muusikamaailma uusi tehnilisi lahendusi. 

FOTO: Erakogu

Pärnakad Fred Rõigas, Karin Leetsar, Kaie Sauga ja pealinlane Markus Orav vokaalansamblist Urr Lau avaldasid mais ilmunud esimeselt EP-lt singli “Püürä”, tehes kummarduse Petserilt Vilo külast pärit pöörajooksmisele. Palale, mida lauldi ja tantsiti suvistel pühadel suures ringis. Siis olid lauljad enamasti vallalised naised, kes esitlesid uutes rõivastes ja kaunilt ehituna laulu- ja tantsuoskust.

Urr Lau tõlgendus “Püüräst” sündis proovis improviseerides ja jämmides. Neliku loomeprotsessis sündinud lisaefektidega lugu iseloomustavad muusikud kui DJ-nuppu, mille pööramisel hakkab peidus olev sõna “püürä” tasapisi välja kooruma, avaldudes kui jõuline mitmehäälne setu a capella-rahvalaul.

Kvarteti liige, muusikaõpetaja Rõigas rääkis, et kollektiivi looming sünnibki suuresti just koos jämmides, mil kasutatakse häält, beatbox'i, looper'it (seadeldis, mis taasesitab äsja lauldud-mängitud partiid, L. V.) ja efektiplokke, võimaldades tuua kuulajateni eri muusikastiile, heliefekte ja kooskõlasid.

“Laulutekstid ja viisid otsime eesti folklooripärandist, et seostada need tänapäevaga,” avaldas Rõigas. “Võtame rahvaviisi ette ja hakkame sellele kujundama seadet. Salvestame kogu proovi ja saame vajaduse korral kodus oma seadeid parandada ja täiendada.”

Vokaalansambel sündis Rõigase sõnutsi soovist teha muusikat inimestega, kes julgevad ja tahavad avastada helimaailma uusi ja põnevaid tehnilisi võimalusi (efektiplokid ja looper). “Mäletan, et kriteeriume inimeste leidmisel oli veel, kuid olulisim oli see, et ansambli tegemine oleks kõigile prioriteet. Selleta oleks raske ühes vankris sõita,” usub Rõigas. Nii liiguvad sama rada pidi Leetsar, kellega lauldi ansamblis Greip. Samuti vana tuttav Sauga. Tallinlane Orav leiti mullu septembris tugeva konkursi kaudu.

Operaatori, lavastaja ja fotograafina töötav Orav lõi äsja avaldatud palale visuaaligi.

“Alates oktoobrist oleme kasvanud üheks ansambliks,” tõdes Rõigas.

Mais valmis ansamblil kolme lauluga EP “URR LAU”, millelt leiab rahvalaulud “Püürä”, “Kergole” ja “Kirbuga kirikusse”. Suvel tuuritati Haapsalus, Viljandi ja Viru Folgil.

Järgmisel kuul üllatatakse esimese muusikavideoga. Novembrisse plaanitakse kontserte suuremates linnades nagu kodulinnas, Tartus ja Tallinnas.

Tagasi üles