Maisi väärtus väljendub tõlvikute arvus

“Mida rohkem ­tõlvikuid, ­seda suurem väärtus maisil on,” näitab OÜ Vändra tootmisjuht Kaido ­Madisson ­tõlvikut, ­millel tera ulatub tipuni.

FOTO: Urmas Luik

Vahelduva ilmastikuga suvi annab maisile kasvuhoogu nii, et soojamaataim on põldudel pikkust visanud üle mehe pea. Kuid silotaime väärtust ei hinda karjale talvise ninaesise eest hoolekandjad pikkuse, vaid tõlvikute arvu ja värvuse ehk niinimetatud piimaliini järgi, mil tõlviku ülemine tera kattelehtede all on kollane ja alumine pool helekollane.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

“Hea on see, et igal taimel on kaks tõlvikut, kuigi õitsemise ajal oli palju sadusid ja tekkis mure, kuidas taim viljub,” rääkis OÜ Vändra tootmis­juht Kaido Madisson, uurides Sõõrike farmikompleksi naabruses rohelise müürina kõrguvat maisi­põldu.

Vändra mail pandi maisiterad mulda mai esimeses pooles 215 hektaril. August on veel taimekasvu- ja tõlvikutera paisumise kuu, septembri keskpaigast hakkab koristamine. Eeldatavasti kestab sügiskuu alguseni soe ilm ja öökülmad ei ähvarda veiste energiasööta.

“Tervikuna läheb kõik silohoidlasse, maisi sileeritakse nagu rohusilo. Aga rohusilo väärtus on õigel ajal ­mahaniidetud rohelises massis, maisil hoopis tõlvikus, mis annab energia. Nagu isegi popkorni sööd: saad kõhu kähku täis,” muheles Madisson.

Tagasi üles