Olaf Esna: Merkuri oli Saksamaalt toodud trofee

Merkuri kuuekümnendatel vallikraavis Talvesadamas talvitumas.

FOTO: Olaf Esna

Bibliofiil Olaf Esna tõi toimetusse foto, millele ta on 1960. aastatel jäädvustanud vallikraavis Talvesadamas olnud laeva Merkuri. Esna arvates oli Saksamaalt sõjatrofeena toodud laev tüüpiline rannalähisõidu ja jõealus, mis suvel vedas turiste merele, võib-olla ka Aegnale ja Naissaarele. Kuna Tallinnas oli kaitasu kõrgem kui Pärnus, talvitus laev siin. Merkuri-suguse aluse pidamine oli suhteliselt kallis, kuna laeva tuli regulaarselt dokkida, et kontrollida veealuse osa olukorda. See töö ei olnud odav.

Mis juhtus laevaga Pärnus? 1967. aasta fotol, millel laev istub juba madalal, on näha, et üks tekikorrus on maha võetud ja puudub mastki. Nii on arusaadav, kuidas alus tormis Kesklinna silla alt läbi mahtus.

Mõneti meenutab Merkuri saatus hilisema lõbusõidulaeva Kajakas oma. See laev sooritas huvireise Pärnu lahele ja Kihnugi, aga oli samuti kulukas pidada. Lõpuks oli alus pioneeride maja arvel, kuid neilgi polnud hoolduseks raha. Kajakas veeti Kirbu jõe suudmesse, kus hiljem lammutati vanarauaks.

Merkuri vrakk Pärnu jõel 1967 aastal ilma masti ja ülakorruseta.

FOTO: Rein Oras. Eesti Meremuuseumi Arhiiv

Tagasi üles