N, 2.02.2023

Eesti-Läti piirile alkoholi järele sõitjate arv väheneb

Lisatud alkoholihindade võrdlus 
Annika Kuusik
, reporter
Eesti-Läti piirile alkoholi järele sõitjate arv väheneb
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Konjunktuuriinstituudi majandusteadlased prognoosivad, et Lätist alkoholi ostmine väheneb sügise poole veelgi. Praegu ei ole juulikuine maksulangetus veel nii tuntav.
Konjunktuuriinstituudi majandusteadlased prognoosivad, et Lätist alkoholi ostmine väheneb sügise poole veelgi. Praegu ei ole juulikuine maksulangetus veel nii tuntav. Foto: Mailiis Ollino

Eestimaalaste huvi Lätist alkoholi ostmise vastu on Kantar Emori juunikuise piiriüleste alkoholiostude seireuuringu andmetel sel aastal võrreldes eelmise aastaga vähenenud. Tänavu 1. juulist langetas Keskerakonna, Isamaa ja EKRE valitsus alkohoolsete jookide aktsiisi 25 protsendi võrra. Kui suured käärid praegu õigupoolest lõunanaabrite ja Eesti alkoholihindade vahel on?

Pärnu Postimees võrdles alkoholihindu Eestis ja Lätis nii jaekauplustes kui ka hulgimüügiga tegelevates poodides. Selgus, et kange alkoholi puhul on hinnavahe märgatavam. Kui võrrelda jaekauplust Riias ja Pärnus, siis mõnel juhul on kangem kraam siin pea poole kallim. Lahja alkoholi puhul aga drastilist hinnavahet pole.

Eesti Konjunktuuriinstituudi direktori Marje Josingu sõnade kohaselt Eesti jaehinnad alles muutuvad, sest maha on veel müümata varem kõrgema aktsiisiga soetatud varud. Eeldatavasti muutub hinnavahe veel väiksemaks. “Eesti tootjatele ja jaemüüjatele on antud nüüd võimalus turul konkureerida ja loodame, et seda ka kasutatakse,” märkis Josing.

Konjunktuuriinstituudi majandusteadlased prognoosivad, et Lätist alkoholi ostmine väheneb sügise poole veelgi. Ka Kantar Emori juhtekspert Aivar Voog ennustas juunis tehtud uuringu taustal, et piirikaubandus jätkab kahanemist. Eelmise aasta kevadel kergitas lõunanaaber aktsiisi keskmiselt kümne sendi võrra õllepudeli kohta. Voogi sõnutsi avaldas seegi piirikaubandusele mõju.

Eesti tootjatele ja jaemüüjatele on antud nüüd võimalus turul konkureerida ja loodame, et seda ka kasutatakse.
Marje Josing

“Ehkki keskmiselt kümnesendine õllepurgi maksumuse kasv jättis hindadesse endiselt käärid, ei olnud need käärid siiski paljude jaoks enam piisavalt suured, et Läti vahet uhades kütust ja aega kulutada,” lausus Voog.

Osaühingu Aldar Eesti, millele kuulub kolm alkoholi müümisele spetsialiseerunud kauplust Lätis, juhatuse liige Marge Uudre nentis, et võrreldes eelmise aastaga on piiripunktist paarisaja meetri kaugusele jääva Super Alko müügitulemustes väike langus, kuid pigem kirjutaks nad selle jahedama suve kui aktsiisilangetuse arvele. “Statistika näitab väikest ostude vähenemist, kuid tegemist pole isegi kahekohalise arvuga,” märkis Uudre.

Piirikaupluses on hinnad soodsamad mitte ainult Eesti, vaid teiste Läti poodidegagi võrreldes. “Jaekauplustes on hinnad kõrgemad, sest Ainaži Super Alko puhul on tegemist spetsialiseeritud kauplusega, mis keskendub alkoholi müügile,” selgitas Uudre. “Kuna selliseid kauplusi on meil Balti riikides ja Poolas 40, on meie alkoholi ostukogused suured ja seetõttu on võimalik saada tootjatelt paremaid sisseostuhindu."

Märksõnad
Tagasi üles