Maakonna pillimehed peavad Treimanis juubelipidu

1990. aastatel alguse saanud Pärnumaa bändide päev kasvas välja nõukogude ajal toimunud pillimeeste kokkusaamisest.

FOTO: Urmas Luik

Täna õhtul kohtuvad Treimani rahvamajas kümmekond pillimeest ja muusikut, et tähistada Pärnumaa bändide päeva 25 aasta juubelit.

Laval säravad ja võistlus­tulle astuvad just meie maakonna instrumentalistid ja tantsu­ansamblid, sealhulgas Metsik Lääs, Ahto, Andres, Treffunx, Nostalgiline, Viljavelled, Oki­Toki, Spectra Mi, Lähkma Pillimehed, Lõpe bänd, Palat nr 7 ja Vanad Sõbrad.

Rahvamaja juhataja, traditsiooni algataja Viljar Soomre ­jutu järgi sai üritus alguse 1990. aastatel, mil otsiti nõu­kogude ajal rahva seas populaarsele pillimeeste kokkusaamisele alternatiivi. “Võtsime oma ringkonnaga asja käsile. See on kui tantsuks mängivate pillimeeste laulupidu,” selgitas Soomre idee elluviimise tagamaid.

“Bändid käivad muidu vaid oma pidudel. Nii ei teagi, mida teised teevad. Siin toimub infovahetus,” lisas Soomre, kelle sõnutsi astub mitu ürituse sünni juures olnud instrumentalisti lavale tänavugi.

Rahvamaja juhatajale meenub aasta 1995. “Oli suvi. Lõkke ääres istusid kitarridega pillimehed, lõõtsad mängisid lustiks. Jämm kestis hommikuni. Päike oli juba kõrgel taevas,” kirjeldas ta esimese bändide päeva meeleolu.

Treimani rahvamaja juhataja ja traditsiooni eestvedaja Viljar Soomre sõnul toob üritus kokku mitukümmend Pärnumaa pillimeest ja tantsuhuvilist.

FOTO: Urmas Luik

Üritust rikastavad jalakeerutajad. Pärnu tantsuklubide Fox ja Valmiera tantsijad valivad oma meelisansambli, tuginedes kindlale põhimõttele: võidab see, kelle muusika järgi on kõige parem tantsida. Samuti hindab pillimehi žürii eesotsas muusiku ja õppejõu Evald Raidmaga. Muusikamaratonil antakse välja publiku lemmiku tiitel ja mitu eriauhinda. Juubelil tunnustatakse huvitavaima sünnipäevalaulu kirjutajatki.

Soomre täpsustas, et päev pühendub eelkõige Pärnumaa muusikutele, andmaks neile võimaluse suhelda, kontakte vahetada ja teineteiselt õppida. Sellegipoolest tervitavad tegijad Treimanis igal aastal väliskülalisi ja -artiste. “Üks aasta oli esineja isegi Aafrikast,” märkis korraldaja.

Bändide päev lõppeb traditsiooniliselt simmani ja ühise koosviibimisega.

Tagasi üles