Mari Kalma: Veel lasteaiatasudest: kuidas kujuneb kohatasu?

Rahandusministeeriumi kohalike omavalitsuste finantsjuhtimise osakonna peaspetsialist Mari Kalma vaatas pärast suvist kajastust üle Eesti omavalitsuste lasteaiatasud ja leidis uusi huvitavaid seoseid.

FOTO: Erakogu

Suve alguses võrdlesime lasteaedade kohatasude suurust eri omavalitsustes. Tulemused avaldasime blogipostituses, mis on saanud küllaltki palju vastukaja. Muu hulgas saime tagasisidet, kus kaheldi meie kasutatud metoodika otstarbekuses.

Tellijale

Peamine kriitika oli, et uurimise aluseks olnud kõrgeim kohamaks ei ­anna adekvaatset ülevaadet, sest ei ­arvesta omavalitsuse väiksemate tasudega lasteaedadega. Seetõttu otsustasime vaadata andmeid lähemalt ja ­uurida, kuivõrd hästi sobis kasutatud lähenemine selliseks analüüsiks.

Andmete põhjalikum ülevaatamine võimaldas leida ka huvitavaid seoseid, mis loodetavasti pakuvad ­uusi vaatenurki.

Suurimat kohatasu kirjeldasin ­juba eelmise suve alguses. Nimelt uurisin omavalitsuste kodulehtedelt, millised kohatasud nad on kehtestanud, ja analüüsisin neid nii koos eri soodustus­tega kui suhtena keskmisse sisse­tulekusse omavalitsuses. Kuigi lasteaiamaks võib omavalitsuse piires erineda, võtsin oma analüüsis aluseks just kõrgeima ­tasu.

Tagasi üles