Endlas arutlevad mehed armastuse üle (2)

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Mida arvasid mehed ­enne meie aega armastusest? Pildil Sepo Seeman ja Märt Avandi.
Mida arvasid mehed ­enne meie aega armastusest? Pildil Sepo Seeman ja Märt Avandi. Foto: Priit Loog/Endla teater

Mis juhtub, kui kokku saavad kuus pohmeluses vaevlevat Vana-Kreeka meest? Nad hakkavad veini jooma ja armastusest rääkima. Või nagu ütleb üks pidulistest, Sokrates: „Iga mees peaks abielluma: hea naine teeb ta õnnelikuks, halb naine teeb tast filosoofi.“

Ajal, mil arvamusliidritele meeldib rääkida sadu ja tuhandeid aastaid kehtinud tavadest ja väärtustest, lähevad Endla teater ja Kinoteater tagasi kõige algusesse: lääne tsivilisatsiooni ja demokraatia hälli Ateenasse aastal 416 eKr. Täna õhtul Pärnus Endla suurel laval esietenduv „Pidusöök“ on ajalooline komöödia, mille aluseks kaks lääne mõtteloo kullafondi teost: Platoni „Symposion“ (u 385–370 eKr) ja Xenophoni „Symposion“ (u 360 eKr).

„Mõlemad püüavad edasi anda piduõhtut Sokratese seltsis ja oleme oma „Pidusöögi“ saanud neid kaht versiooni omavahel segades,“ täpsustavad lavastajad, keda on suisa kolm: Henrik Kalmet, Paavo Piik ja Paul Piik, kes kokku moodustavadki Kinoteatri.

Tagasi üles