Akordionifestivalil astub rahva ette mitu ühisorkestrit

Festivali kulminatsioon on külapillimeeste kokkutulek.

FOTO: Lilli Tölp

Neljapäevast laupäevani vältab 37. Pärnu akordionimuusika festival, kus peaesineja on erilisi pille – rombklaviatuuriga akordione – mängivad Peterburi kultuuri- ja kunstiülikooli akordionistid.

Festivali kunstiline juht ja eestvedaja Valdo Värk märkis, et rombakordioni on leiutanud Venemaa teeneline kunstitegelane, professor Nikolai Kravtsov, kes on siin koos temaga üles astuvate noorte talentide Ilja Talatini, Anton Levišini ja Pavel Vilkovi õpetaja.

Kui kontserdi annavad Peterburi muusikud reedel, siis laupäeval tutvustab ja õpetab Kravtsov rombakordionil mängu näidistundides siinseile akordioniõpetajatele.

Festivali avab homme õhtul traditsiooniliselt kord aastas akordionipeo ajaks Pärnus kokkutulev rahvusvaheline akordioniorkester Baltic Tremolo, millel on kolm Balti riigi dirigenti: Värk Eestist, Anita Rieksta Lätist ja Maryte Markeviciene Leedust.

Reedel kell 11 algab Tervise kultuurikeskuses rahvusvaheline akordionisolistide ja -ansamblite konkurss, kuhu on osalejaid registreerunud nii Baltikumist kui Venemaalt. Konkurssi korraldavad Õnnela Teearu, Andrus Ostrov ja Endel Purju.

Külalistena astuvad tänavusel festivalil üles soomlasedki.

Festivali kõige kirevam päev on laupäeval, mil toimub lõõtsa- ja akordionimängijate 52. kokkutulek. Pillimeeste paraadil Tervise kultuurikeskuses astuvad üles nii Pärnu Lõõtspillihaigete selts, Põlva lõõtspillimängijad, August Rapp ja Karmoškasemud kui lõõtspillimängijate ühisorkester Heino Tartese juhatusel ja akordionimängijate ühisorkester Raido Koppeli juhatusel.

Külapillimeeste koosmängu algatasid Elmo Pilve ja Mart Koppel, kokkutulekutraditsiooni lükkasid 1984. aastal käima Henno Sepp, August Rapp ja Jaan Lepik. Vahepeal oli peakorraldaja Jüri Kask.

“Külapillimeeste päev on jätkuvalt festivali lahutamatu osa, kõikide lõõtsa- ja akordionihuviliste suur pidupäev. Henno, August ja Jaan veavad seda raugematu hooga,” avaldas Värk.

Tagasi üles