T, 30.05.2023

Galerii: kirjud, karvased ja punapõsksed mardisandid lustisid ja jagasid häid soove

Facebook Twitter
Comments
Pärnu aianduse ja mesinduse seltsi majas marditrallil räägiti kombestikust, meisterdati maske, lauldi mardipäeva laule ja mängiti mänge.
Pärnu aianduse ja mesinduse seltsi majas marditrallil räägiti kombestikust, meisterdati maske, lauldi mardipäeva laule ja mängiti mänge. Foto: Lilli Tölp

Täna on mardilaupäev. Pärnu aianduse ja mesinduse seltsi maja täitus õhtupoolikul väikeste ja suurte mardisantidega. Tuldi kokku, et austada ununema kippuvaid traditsioone ja ka selleks, et saada nendest rohkem teada.

Lapsi oli kohal oma paarkümmend, mõnel põsed juba kodus tahmaseks võõbatud või kodust mask kaasa haaratud. Kellel sellist ettevalmistust ei olnud, said kohapeal endale mardimaski valmistada. Häid nippe jagas peamart Kai Kannistu. Tulemuseks vahva seltskond eriilmelisi sante: küll punapõskseid, karvaseid, vähem karvaseid ja kirjusid, kes Nooruse majja õnne läksid viima.

Mardipäev on esivanemate tava, mis ei seisne ainult ukselt uksele käimises, vaid on suuresti seotud eelneva hingedepäeva, meie esiisade uskumuste-kombestikuga. Viimasel ajal räägitakse palju selle traditsiooni hääbumisest. Seltsi juhataja Terje Ojaste on aga võtnud südameasjaks see tava au sees hoida. “Tahame, et lapsed saaksid aru, et see ei ole ainult kommi lunimise päev. Eelkõige minnakse pererahvale õnne soovima,” lausus Ojaste.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles