Annely Akkermann: Eelarve on sõnamurdlik ja selge sihita

Riigikogus eelarve esitlemine võttis rahandusminister Martin Helme korduvalt muhelema. (Opositsiooni)koerad las hauguvad võimuliidu karvan läheb edasi. FOTO: Erik Tikan

Eesti tuleva aasta riigieelarve kulude maht on 11,6 ja tulude oma 11,8 miljardit eurot. Võrreldes tänavusega kasvavad kulutused ligikaudu 240 miljonit ja järgmise aasta eelarve struktuurseks puudujäägiks planeeritakse 0,7 protsenti sisemajanduse kogutoodangust (SKT). Eesti SKT suuruseks tuleval aastal prognoositakse 29 miljardit, seega struktuurseks puudujäägiks plaanitakse umbkaudu 200 miljonit eurot.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Eesti eelarve on olnud puudujäägis Jüri Ratase mõlema valitsuse ajal 2017. aastast. Eriti sügav on olnud miinus 2018. aastal, tervelt 1,4 protsenti SKTst, mis ületab euroala lu­batud normväärtuse (üks protsent). Aastate arvestuses koguneb miinust pea miljard eurot. Ometi sai Ratas 2016. aastal paraja reserviga, korras riigirahanduse ja õitsva majandus­kasvu aastad.

Isegi riigieelarve seletuskirjas antakse lugejale teada, kuigi 2019. aasta esimeses pooles kiire kasv jätkub, aeglustub see järgnevate kvartalite jooksul kardetavasti tunduvalt. Selle taga on rahvusvahelise kaubanduse aeglustumine ja süvenev majandus­poliitiline ebakindlus, mis parata­matult jõuab varem või hiljem meiegi majandusse.

16.11.2019 20.11.2019
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto