Kultuuriaastat kokku võttes meenuvad Pärnu kontserdi­maja direktori Marika Pärgi septembris öeldud sõnad: “Kui siit midagi ei leia, on see kas millegi eest põgenemine või kultuurihuvi puudumine.”

Pärk rääkis küll kontserdi­majast, kuid mõte iseloomustab kenasti Pärnumaa tänavust loomeaastat.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Aprillis jäi avalikul arutelul “Kohalik muusika ja Pärnu nägu” Riia söögitoas kõlama mõte: kerge on vinguda ja lahkuda, raskem jääda ja ise ära teha. Tänavu süttis kultuuritegijate organiseerimistuluke eredamalt kui eales varem, andes märku, et pagemine pole paljudele variant.

3138 pidulist

Aasta lõpus ei saa jätta rääkimata juubeli laulu- ja tantsupeost, milleks valmistumine andis Pärnumaal tegevust tuhandetele laul­jatele, tantsijatele, pillimeestele, nende juhendajatele ja siinsetele kuraatoritele. Piduliste aastat illustreerivad veri, higi ja pisarad.

Tänavuseks peoks valminud laul “Üksi pole keegi” ja selle sõnum saatis kogu üritust. Koosolemise ja -tegemise rõõm algas tule tulemisega juunis. Peotuli veetis siin kandis lausa kolm ööd, läbides meie kultuuriloo tähtsaid paiku ja mälestades inimesi, kes panustanud oma tegevusega nii pidude kui Eesti ajalukku. Laulupeoga jagas sünnipäeva Sindi laulukoor, tähistades 150 aasta juubelit meenutusterohke kontserdiga.

Täname peo Pärnumaa kuraatorit Alli Põrki, kes on koos abilistega hoolitsenud mitukümmend aastat selle eest, et kõiki­dele pärnakatele ja pärnumaalastele on Tallinnas tagatud turva­line keskkond.

Alternatiivne kodukant

Üritustel teisi kultuurihuvilisi kohates lipsab tihti vestlusse Pärnu bändikultuuri ja muusikaajaloo teema. Igatseme ja käime nostalgilisel rännakul. Pühime kodus vanadelt plaatidelt tolmu, otsime Youtube’ist üles kehva kvaliteediga videod ja meenutame klassikaaslastega aastat 2008, mil maakonna bändide üles lugemiseks jäi sõrmedest väheks.

Pärnu rokiskeene lõi tänavu paljude rõõmuks ettevõtlike korraldajate ja muusikute abil õide. Eesti ühe esimestest rokifestivalidest Sindi Rocki 50 aasta juubeli pidu raputas tugevalt. Vabatahtlikud korraldajad pälvisid eduka ürituse elluviimise eest Pärnumaa omavalitsuste liidu ja kultuur­kapitali üllataja preemia.

Pärast nelja-aastast pausi puhuti elu taas sisse Kilingi-Nõmme legendaarsele festivalile Klubi Rock, kus peaesinejana astus üles meie kandi bänd Sibyl Vane. Raske on leida teist sellist kogukonda Eestis, mis kohaliku ansambli fännipusa uhkusega kannab. Ja mitte vaid kontserdil.