/nginx/o/2019/12/24/12832993t1haf7b.jpg)
Pärnu Kuninga tänava põhikooli sisenejale jääb silma korv, mis on täidetud teeküünlaümbristega. Tegemist on õpilaste ja õpetajate ettevõtmisega, mille käigus kogutakse kokku tühjad teeküünlaalused, et need pärast vanametalli kokkuostu viia.
“Kuna advendiajal põletatakse kõige rohkem küünlaid, on just praegu õige aeg alumiiniumist küünlatopsid kokku koguda,” selgitas ettevõtmise üks eestvedajaid, Kuninga tänava põhikooli õpetaja Katrin Kurvits. Ta lisas, et kuna teeküünalde alus on alumiiniumist, saab seda töödelda. “Ühest töödeldud ümbrisest saab umbes kaheks tunniks pisikese pirni põlema panna,” teadis kooli 6. klassi õpilane Mailis Kütt.
AS Kuusakoski keskkonnaspetsialisti Tanel Tälli väitel on teeküünlaümbrised valmistatud 100 protsenti taaskasutatavast materjalist. “Oleks mõistlik küünlaümbrised eraldi koguda, selle asemel et visata need olmejäätmete prügikasti, kust need jõuavad jäätmete põletusjaama või sortimiskeskusesse,” soovitas ta.
Kõige paremini saab Tälli sõnutsi eri materjali tagasi ringlusse suunata siis, kui seda eraldi koguda juba tekkekohas. “Küünlaümbrised tuleks viia metallijäätmete kokkuostu või jäätmejaama, kus need suunatakse ringlusse: pressitakse kuubikuteks ja viiakse sulatustehastesse, kus valmistatakse alumiiniumvalu, mis on väärtuslik tooraine näiteks autotööstuses,” selgitas spetsialist.
Võistlust, kes toob rohkem ümbriseid, koolis ei korraldata. “Eesmärk ei ole alati võistelda, muidu nõuaksid lapsed ehk kodus rohkem küünalde põletamist, ja see ei ole asja mõte,” põhjendas Kurvits.
Alumiiniumist küünlaümbriseid kogutakse küünlapäeva ehk 2. veebruarini, pärast seda viiakse need üheskoos metalli kokkuostu. “Loodetavasti paneb see ettevõtmine mõne pere mõtlema, et pärast seda, kui koolis kogumiskampaania lõpeb, võiks seda ise jätkata,” avaldas Kütt lootust.