Soome kunstniku pintslitõmmetest sünnivad helged hetked

Soome maalikunstnik Tapani Piirto näitab oma maale Pärnu Tervise ravispaas juuni keskpaigani.

FOTO: Laura Vadam

Ta ärkab hilja. Tõmbab selga trenniriided, pähe sinise mütsi ja sammub kohaliku metsa poole, et alustada igahommikuse sörkjooksuga. Ta jälgib peresid ja kodukandi pargis mängivaid lapsi. Teeb neist vaimusilmas pilti ja kannab stseeni öösel oma ateljees lõuendile.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Valmiv taies pole aga dekalkomaania, mis end ühelt pinnalt teisele kopeerib. See maal sünnib mälestuse ja fantaasia sümbioosis. Töökojas ei näe ilmavalgust kindlate inimeste portreed, vaid tunded ja atmosfääri kirjeldus.

Kui teda haarab maalimise palang, ei mõtle ta magamisele. Ta astub ateljeeuksest sisse igal õhtul kella kümne paiku. Vanasti pani ta mängima CD, nüüd ajab asja ära Spotify või Youtube, mis aitavad ruumi täita Dean Martini, Cesaria Evora või Olavi Virta meloodiatega. Mees laseb pintslit juhatada muusikal. Helide saatel täidab ta valget pinda helgete toonide, liikumise ja elurõõmuga.

Kätte jõuab öö, kuid pintslitõmbed ei taha lõppeda. Lõuendile ilmuvad järgmised jooned ja värvid. Kui üks maal kuivab, tantsib kunstnik tangot teisega. Kui teinegi käsi vajab ergutust, laseb ta sõrmedel puudutada ateljees oleva Zimmermanni klaveri klahve. Pilgu suunab ta samal ajal merele, mis öösel maagiliselt sillerdab. Need hetked on müstilised. Nagu selle mehe maalidki.

Tagasi üles