E, 30.01.2023

Endla populaarseimaks lavastuseks osutus Rudolfi ja Irma lugu

Anu Jürisson
, kultuuritoimetaja
Endla populaarseimaks lavastuseks osutus Rudolfi ja Irma lugu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Endla publik käis mullu kõige rohkem vaatamas draamat “Elu ja armastus”. Pildil Saara Nüganen ja Märt Avandi.
Endla publik käis mullu kõige rohkem vaatamas draamat “Elu ja armastus”. Pildil Saara Nüganen ja Märt Avandi. Foto: Mats Õun/Endla teater

Endla teatri arvutuste järgi osutus 2019. aasta vaadatuimaks tükiks Andrus Kiviräha ja Anton Hansen Tammsaare draama “Elu ja armastus”, mille peaosades säravad Märt Avandi ja Saara Nüganen. Sama lavastus pälvis mullu kevadel publiku lemmiku tiitli.

2019. aasta jooksul andis Endla teater 326 etendust, mida külastati 91 889 korda. Peale selle käidi teatrimajas filme vaatamas teatrikinos, muusikat nautimas Endla Jazzklubis ja uudistamas näitusi teatrigaleriis.

Teater korraldas siitkandi elanikele 73 teatribussireisi teiste Eesti teatrite etendustele, neist võttis osa ligemale 4000 inimest.

Kõige rohkem külastusi – 14 542 – kogus eelmisel aastal publiku lemmikuks valitud ja Tammsaare romaani põhjal kirjutatud Kiviräha draama “Elu ja armastus” (lavastaja Aare Toikka), mille peaosalisi Irma Vainut ja Rudolf Ikkat kehastavad Nüganen ja Avandi.

Lavastus “Oliver Twist” Endla teatris.
Lavastus “Oliver Twist” Endla teatris. Foto: Gabriela Liivamägi/Endla teater

Väga populaarsed olid ka Jarek Kasari kirjutatud uusversioon – muusikal “Oliver Twist” (lavastaja Peep Maasik) ja William Shakespeare’i komöödia “Windsori lõbusad naised” (lavastaja Ingomar Vihmar). Neist esimest käidi vaatamas 8500 ja teist 8429 korda.

Küünis osutusid mullu vaadatuimaks Enn Keerdi lavastused. Kõige populaarsemaks kujunesid Moritz Rinke stseenid kahest abielust ehk “Me armastame ja ei tea midagi” (2906 külastust), järgnesid Justīne Kļava draama “Daamid” (2445) ja Mark St. Germaini romantiline komöödia “Tantsutund” (2181).

Endla teatri lavastus “Windsori lõbusad naised”. Pildil Ago Anderson ja Meelis Rämmeld.
Endla teatri lavastus “Windsori lõbusad naised”. Pildil Ago Anderson ja Meelis Rämmeld. Foto: Gabriela Liivamägi/Endla Teater

Aasta lõpul jagati Endlas traditsioonilisi kolleegipreemiaid. Teatripere 2019. aasta lemmik naisnäitleja on Carmen Mikiver, meesnäitleja Priit Loog, lavastaja Kinoteater (Henrik Kalmet, Paavo Piik ja Paul Piik) ja kunstnik-kujundaja Arthur Arula.

Parimaks etendust ettevalmistavaks ja teenindavaks tehniliseks töötajaks valisid kolleegid butafoori-dekoraatori Kaido Torni, aasta korraldajaks trupijuhi Aigi Veski ja parimateks teenindajateks kassapidaja Siret Ruusi ja kohvikuteenindaja Marek Kruglovi. Mulluseks aasta tegijaks kuulutati näitleja Loog.

2019. aasta kõige hõivatum naisnäitleja oli Mikiver, kes andis 130 etendust, ja meesnäitleja Ago Anderson, kes andis 113 etendust.

Märksõnad
Tagasi üles