Sisukord
Elu
Postimees
minu meedia
Minu Meedia digi­paketiga saad piiramatu ligipääsu Postimehe ja maakonnalehtede tasulisele sisule nii veebis, mobiilis kui tahvlis.
Telli minu meedia

Soomaa rahvuspargis kasvab üraskite koloonia

4 min lugemist
Üraskite tegevuse tulemus kaitse­aluses puistus, kus kord näeb ette ­loodusliku metsakoosluse säilitamist. Üraskite ainuvõim on ilmne. FOTO: Urmas Luik

Ajal, mil ava­likkuse tähelepanu köidab vaidlus, kus metsamajandajad kaitsevad raiet ja looduskaitsjad ürgmetsa, on kummastav, et Soomaa rahvuspargis Pöörikaasiku sihtkaitsevööndis kasvav poole sajandi vanune kuusik sureb häirimatult üraskite rünnaku all.

Artikkel kuulatav
Minu Meedia tellijatele
Tellijale

Kõnealune kuusik asub Põlendmaal Kikepera rabaserval. Sinna juhatas mind kunagise EPA metsandusteaduskonna lõpetanud ja üle 30 aasta Pärnumaal metsi majandanud Ants Kaljund.

“Mul tuleb pisar silma, kui sellist metsa raiskamist vaatan,” tunnistas metsamees. “Kümmekond aastat tagasi lõikasime teisel pool teed majandusmetsas üraskite asustatud puud välja ja vedasime nakatumise vältimiseks minema. Nüüd kasvab selle asemel noorendik, uus mets, aga siin, kus üraskid edasi möllavad, ei kasva kümne, 15 aasta pärast midagi.”

Pilt, mis Pööra­kaasiku sihtkaitsevööndist maanteele kätte paistab, on tõesti troostitu: ulatuslikul alal üraskitest puretud tihedat harvendamata-hooldamata enam-vähem ühe põlvkonna metsa.

18.02.2020 19.02.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Minu Meedia kontole.
LOGI SISSE
Sul ei ole kontot?
Loo Minu Meedia konto