Terviseamet: Koroonaviiruse testi tasub teha vaid sümptomite ilmnedes

Koroonaviiruse haigussümptomite ehk köha, palaviku ja hingamisraskuste tekkides tuleks kohe koju jääda ja perearstile helistada.

FOTO: Shutterstock

Hiinast levima hakanud SARS-CoV-2 koroonaviirusest põhjustatud Covid-19 haiguse analüüsimise otstarbekuse üle otsustab tervishoiutöötaja sümptomite ja reisiandmete alusel, teatas terviseamet.

Terviseameti nakkushaiguste seire ja epideemiatõrje osakonna juhataja Mari-Anne Härma sõnutsi saab koroonaviiruse suhtes testida vaid neid inimesi, kel sümptomid on juba välja löönud. “Enne köha, nohu ja palaviku ilmnemist võib testimine anda valenegatiivse tulemuse,” ütles Härma, kelle sõnade järgi järgivad soomlasedki sama loogikat. “Nii meie, põhjanaabrite kui rahvusvahelise kogukonna eksperdid leiavad, et reisilt sümptomiteta naasnuid ei ole mõtet testima hakata.”

Küll soovitab terviseamet haiguse leviku riskipiirkondadest ehk Hiinast ja Põhja-Itaaliast (eelkõige Lombardia, Veneto, Emilia-Romagna ja Piedmonte regioonist) naasnud inimestel võimaluse korral kaks nädalat kodus töötada ja haiguse peiteaja möödumiseni rahvarohkeid üritusi vältida. “Juhul kui töö iseloom ei võimalda koju jääda, tuleks oma tervist väga tähelepanelikult jälgida ning haigussümptomite ehk köha, palaviku ja hingamisraskuste tekkides kohe koju jääda ja oma perearstile helistada,” märkis Härma.

Võimaluse korral tasub lapski koolist või lasteaiast koju jätta, kindlasti peaks seda tegema haigussümptomite ilmnedes.

Koroonaviirust kahtlustav inimene ei tohiks minna abi otsima mõne haigla erakorralise meditsiini osakonda. “Erakorralise meditsiini osakonda pöördumine võib viirust teistele ruumis viibivatele inimestele levitada. Seega tuleks nõu pidada kas oma perearstiga, helistada, perearsti nõuandetelefonil 1220 või hädaabinumbril 112,” ütles Härma, kutsudes inimesi koroonaviiruse kartuse puhul üles tervele mõistusele.

Koroonaviirust tasub kahtlustada siiski siis, kui inimene on äsja reisinud levikupiirkonda ja avaldunud on haigusele iseloomulikud sümptomid. Muul juhul on tegemist Eestis laialdaselt leviva gripi või gripilaadse viirusega.

Riskipiirkonda reisida pole soovitatav, reisides tuleb hügieeninõudeid täita

Kuigi maailma tervishoiuorganisatsioon (WHO) ei soovita reisimisele või kaubandusele piiranguid kehtestada, tasub Hiinasse ja Põhja-Itaaliasse minekut Härma jutu järgi praegu vältida.

Muudele reisisihtkohtadele terviseameti soovitused ei laiene, sest koroonaviiruse üksikjuhtude ehk laialdase kogukonnapõhise leviku puudumise puhul on nakatumisrisk madal. Siiski tuleb arvestada, et ei saa välistada uute juhtude ilmnemist nendest piirkondades, mistõttu reisimine eelkõige kohalike piirangute tõttu võib muutuda raskemaks.

Riskipiirkonnas viibides tuleks vältida avalikke kogunemisi ja lähikontakti hingamisteede haigussümptomitega inimestega ning hoolikalt käsi pesta.

Hiinasse reisides tuleks hoiduda loomade (nii metsikute kui kodu- ja taluloomade) ja nende väljaheidetega kokkupuutumist ning turge, mis kauplevad elus või surnud loomadega.

Reisil viibides tasub vältida toore või väheküpsetatud liha, kuumtöötlemata piima ja toodete tarbimist. Samuti ei tohiks süüa pesemata puu- ja köögivilju.

Tagasi üles