Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Volikogu esimehe kohalt tagandatud Andres Metsoja: Isamaa läheb opositsiooni, et naasta

Praeguseks endine Pärnu linnavolikogu esimees Andres Metsoja sõnul pidas ta täna mõneks ajaks viimase kõne.  FOTO: Mailiis Ollino

Tänasel Pärnu linnavolikogu istungil volikogu esimehe kohalt maha hääletatud Andres Metsoja (Isamaa) kõne volikogus.

Ma ei tahaks täna lugupeetud linnavolinikke ja huvilisi kodanikke kaua kinni pidada. On tõenäoline, et Pärnu linnavolikogu esimehena pean ma siin mõneks ajaks viimase kõne. Ometi on minu kohus ja soov selgitada, miks 2017. aasta sügisest toiminud koalitsioon ei saa enam jätkata.

Erakond Isamaa seisab osalusdemokraatia eest. Olen isiklikult korduvalt kinnitanud ja erakonnalt küsinud mandaati, et tagada Pärnuga liitunud omavalitsuste esindusõigust peale liitumislepingu ehk üleminekuperioodi lõppu. Tuletan meelde, et üleminekuperiood määrati ajavahemikku 2017–2021. Kaasarääkimise õigus ja võrdsete võimaluste loomine on põhiõigus ja selle eiramine pole sallitav. Me lahkume koalitsioonist pigem nüüd ega hoia võimust kinni võimu enese pärast.

Kui teie, meie endised koalitsioonipartnerid, ei leia, et keskustest kaugemal asuvad piirkonnad väärivad sõnaõigust ja võimalust Pärnu elu kujundada, ei saa Isamaa selles koalitsioonis jätkata. Me ei kaldu enda põhimõtetest 2021. aasta kohalikel valimistel kõrvale.

Muide, eelmisel volikogu istungil saime linnapealt taas kord kinnituse, et oleme õigel teel. Kes on õigel teel, see jõuab määratud sihtpunkti.

Mulle ja erakonnale Isamaa on oluline, et partnerid ei leidnud enam võimalust ega ilmselt põhjustki kahe valimisringkonna mõtte toetamiseks. Oleme endiselt seisukohal, et osalusdemokraatial on lai kandepind. See tähendab, et Paikuse, Tõstamaa ja Audru osavald peavad edaspidigi olema esindatud Pärnu linnavolikogus.

Kui loobutakse kahest valimisringkonnast, siis ilmselt neelab Pärnu ehk Suur-Peeter väiksemad vennad alla ning tekitatakse sügav arm maakonnasuuruse omavalitsuse tekkimise edu eeldusesse. Oleme kindlad, et osavaldade tulu, mis praeguseks saadud, kaalub üles üksijäämise võimaluse. Ent kahe valimisringkonnaga kindlustame selle põhimõtte, et osavaldade inimesed on edaspidigi ühiste asjade otsustamise juures.

Võimul oldud ajast jäävad meelde teod, mis annavad Pärnule ja Pärnumaale jumet.

Pärnumaal on ühistranspordikeskus, millega oleme seadnud paika ühistranspordi põhimõtted. See on saavutus, mida isegi uus koalitsioon ei saa tagasi keerata või tühistada.

Meie algatusel saavad valmis Pärnu lennujaam, Balti raudtee, uisuväljak, Reiu–Raeküla terviserada, rahvusvahelise tasemega jahilasketiir, raekoja renoveerimine ja Läänemere kunstisadam. Laiendatakse kõrghariduse võimalusi ja lükatakse käima kompetentsikeskus Tartu ülikooli Pärnu kolledžis. Idanema on pandud maakonda ühendava loomade varjupaiga ehitus.

Isamaa on seadnud oma eesmärgiks Pärnu lennujaama taaskäivitamise. Koostöös Pärnumaalt valitud riigikogu liikmetega suutsime välja võidelda riikliku rahastuse. Balti raudtee puhul kardan, et kaks Eesti valitsuserakonda püüavad just selle edukäiku Pärnumaal väärata, sest uus võimuliit soovib Lelle–Pärnu raudteelõigu rekonstrueerimist. Olen kindel, et Lelle–Pärnu asemel tuleks tegelda reisiterminali, kaubajaama, Pärnumaa kohalike peatuste, hooldusdepoo ja Rail Balticu arengukoridori, lennujaama ja sadamasuunaliste transpordikoridoride arendamisega.

Pärnu linn on küllalt suur, et anda linnaosadele – ma ei pea silmas ainult osavaldu, vaid ajaloolisigi linnaosi nagu Ülejõe, Vana-Pärnu, Rääma, Riia alev, ranna rajoon – sõnum: Pärnu on edukas siis, kui kogu Pärnu on edukas. Tahan siinkohal tänada Pärnumaa omavalitsuste liitu panuse eest linna ja maakonna arengusse. Maakonna ühisorganisatsioonil on oluline roll nii arengu mootori kui tasakaalustajana.

Oleksin silmakirjalik, kui jätaksin täna ütlemata need asjad, millega 2017. aasta sügisel loodud koalitsioon pole hakkama saanud. Dementsete vanurite päevakeskuse tupikusse juhtimine, saamatu remont linnasaunas, jamad Paikrega, kolmanda silla saagast sildade ja poliitkombinatsioonide korraldamine ning lõpuks silla sidumine Isamaa veskikiviks. Olen korduvalt näinud, kuidas poliitilised linnaametnikud on käitunud linnavalitsuse töötajate, koostööpartneritega ja pidanud nende suhteid klaarima.

Romek Kosenkranius väitis viimati volikogu istungi kõnes, et Reformierakond on tõmmanud Isamaa juhtfiguurid oma mängu. Ei ole nii. Valimisliit Pärnu Ühendab ja Keskerakond tõmbasid Isamaa oma mängu 2017. aasta sügisel. Me soovisime juba siis täita oma valijate lootusi ja juhtida linna. Paraku tuli leppida vähemaga ja teha valik, et säilitada väärikus iseenda ja valijate silmis. See valik on nüüdseks tehtud.

Pärnu kohaliku võimu tegemiste vastu huvitundjatele võib jääda mulje, et siinset võimutasakaalu mõjutavad ülehüppajad. Selliseid tegelasi on alati olnud, kuid nad peaksid teadma, et omade hulgas on nad ammu võõrad ja võõrad ei võta neid hüppamise pärast kunagi omaks.

Üks potentsiaalne uus abilinnapea ütles hiljuti ERRile, et linna ja valla juhtimine on nagu bussijuhtimine: üks ees juhib ja teised taga oksendavad. Opositsiooni astudes tegutseb Isamaa selle nimel, et Pärnu ei saaks linnavalitsust, mille tegevuse tõttu peavad linlased pidevalt oksendama, sest pole teada, kes parasjagu neljast partnerist linnavõimubussi juhib.

Meie soovime, et Pärnu oleks parim linn Eestis elamiseks ja siin olemist peab saama nautida.

Tänan koostöö eest linnakodanikke, volinikke, austatud juhatust, valitsuse esindajad ja loomulikult Isamaa tegusat meeskonda!

Tagasi üles
Back