Audru kooli 7. klassi õpilasele Günther Andreas Vaarole meeldis laboris kõige rohkem elulisi katseid teha ja nende põhjal loogilistele järeldustele jõuda. “Katsete tegemisel sai kasutada oma mõistust ja täpsust. Eriti avaldas muljet katsepäeva juhendajate professionaalsus,” tõdes noormees.
Pärnu Vanalinna põhikooli õpilane Anita Sermandi märkis aga, et kasutab kastepäeval saadud uusi teadmisi kindlasti koolitöös ja järgmistel olümpiaadidel.
Õpilastega kaasas olnud Kuninga tänava põhikooli õpetaja Ly Suursilla sõnutsi oli päev väga mitmekesine. “Tore oli kõige keskmeks olnud lugu, mille ümber oli põimitud eri katsed,” rääkis Suursild.
“Uurimislabori meeskonnal on samuti rõõm juhendada särasilmseid ja nutikaid noori, kes pikale teekonnale vaatamata usinasti eksperimenteerisid. Õpilaste tulemused olid silmapaistvalt head,” kinnitas uurimislabori programmikoordinaator Karin Hellat.
Täpsuse ja põhjalikkuse eest jagati laboris töötanud õpilastele auhindugi. Need on pärit rahvusvahelistelt olümpiaadidelt, kuhu needsamad tublid katsetajadki jõuda võivad, kui selleks tublisti vaeva näevad.
Õlide viskoossuse määramise ülesannetes olid seekord parimad Sütevaka õpilased Andri Hall ja Andreas Simson, valemi teisendamises oli parim nende koolikaaslane Mirell Lank. “Ootame alati eksperimendipäevadele selliseid huvilisi noori, keda kindlasti kohtame tulevikus nii loodusteaduste olümpiaadidel kui ehk hiljemgi, näiteks teadlaskarjääri kasuks otsustamas,” märkis Hellat.
Kuigi Eesti loodusteaduste olümpiaad on toimunud juba 15 aastat, korraldab TÜ teaduskool eksperimendipäevi esimest korda. Seda tänu ettevõtte Graanul Invest toetusele. Veebruaris-märtsis saab laborisse tulla 250 ELO piirkonnavoorus osalenud õpilast.
TÜ teaduskooli direktori Riin Tamme arvates aitab noorte premeerimine katsepäevaga Tartus kindlasti süvendada nende huvi loodusteaduste vastu.
“Katsepäeval osalemine valmistab neid paremini ette järgmisteks olümpiaadivoorudeks ja loodetavasti toob piirkonnavoorudesse juurde õpilasi just nendest maakondadest, kust praegu osalejaid napib. Samuti motiveerib õppetöös veel aktiivsemalt kaasa looma,” rääkis Tamm.
ELO on loodusteadusi, ennekõike keemiat, füüsikat ja bioloogiat ühendav iga-aastane võistlus, mis peamiselt mõeldud 7. ja 8. klassi õpilastele kõikjalt Eestist. Olümpiaadi käigus lahendavad õpilased teoreetilisi ja praktilisi ülesandeid. Tegu on unikaalse mõõduvõtuga, kuna ükski teine praegu korraldatav ainevõistlus ei võimalda sellisel moel ühendada loodusteaduste eri suundi ega esitada neid õpilastele eluliste ülesannetena.