N, 8.12.2022

Mirell Põlma, Maria Krinal: Kellele te seda pähe määrite?

Mirell Põlma, Maria Krinal: Kellele te seda pähe määrite?
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Isegi kui reklaamtekstid on grammatiliselt õigesti vormistatud, ei pruugi sisu välja kukkuda nii nagu soovitud.
Isegi kui reklaamtekstid on grammatiliselt õigesti vormistatud, ei pruugi sisu välja kukkuda nii nagu soovitud. Foto: Mihkel Maripuu

Plinn-plinn ja virtuaalsesse (rämps)postkasti potsatab järjekordne ­uudiskiri, kus rasvases kirjas karjub näkku reklaamtekst, mis on grammatiliselt korrektne, ent mille sisu, õigemini selle puudumine, paneb kukalt kratsima.

Koolis küll õpetati kokku-lahkukirjutuse ja komareegleid, algustäheortograafiat, aga turundajate kirjutiste põhjal otsustades tundub, et loogika jäi tagaplaanile.

Mida arvata fraasist “Kõikidele madalate laudadega aiamööblikomplektidele vähemalt –20%”? Käsi rõõmust kokku lüüa ei tihka, sest sooduspakkumist ei tehtud ju mulle, vaid mööblikomplektidele. Vaevalt tahtlikult, eks ikka kogemata. Igal juhul õnnestunuks viga ennetada.

Niisamuti tundub, et fraasiga “Pakkumised köögikardinatele” ei ole taas klientidele mõeldud, sest kõnetada püütakse hoopis aknakatteid, mitte potentsiaalset ostjat ehk inimest, kes peaks kardinad soetama.

Kes nuputab välja, mida tähendab ­e-poe kodulehel “ilutsev” tekst ­“Uudistega täiendatud valik naistejalatseid”, väärib jura­tuvastuse auhinda.

Kui turundusmeeskond tahtnuks kundede poole pöörduda, pidanuks nad alustama niisuguste sõnadega nagu “Kiirematele”, “Kõikidele naistele”, “Kõigile sünnipäevalastele” või “Huvilistele” ja jätkama pakkumise sisuga. Kardinareklaamigi sobiks paremini “Köögikardinapakkumised kärmetele”.

Kes nuputab välja, mida tähendavad e-poe kodulehel “ilutsevad” tekstid “Luksuslikud jalatsid: täiendatud uudistega” ja “Uudistega täiendatud valik naistejalatseid”, väärib juratuvastuse auhinda ja pikka paid. Aimatav, et lisandunud on uut kaupa, aga pead ei julge anda.

Tänasel emakeelepäeval kutsume keelesõpru, tähenärijaid ja muidu muhedaid tegelasi üles mõtlema selle üle, et grammatiliselt võib ju kõik korras olla, aga kuidas on lood sisuga? Sisu ja vorm käivad käsikäes, ärgem lahutagem neid!

Kui maadlete mõne tekstiga, ise hästi ei oska ja kahtlus närib hinge, tasub targematelt küsida, näiteks helistada keelenõuande telefonil 631 3731.

Märksõnad
Tagasi üles