Annely Akkermann: Majandust lammutav viirus

Pärnumaa saadik Annely Akkermann jätkab riigikogus töölkäimist eriolukorrast hoolimata. FOTO: Madis Veltman

Paljud maailma riigid on koroonaviiruse leviku tõkestamiseks kehtestanud eriolukorra ja ranged liikumispiirangud, mille hind töötajatele, ettevõtetele, riikidele ja ühiskonnale on kujuteldamatult kõrge. Nüüd tuleb igal inimesel anda oma panus ja piirangutest kinni pidada ja kodus püsida, muidu on majandus lammutatud asjata.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Ükski kriis ei too kaasa midagi muud head kui õppetunnid. Esimene õppetund on see, et Euroopa Liit on siiski üksnes riikide liit. Kui häda on majas, sulevad kõik piirid ja hoolitsevad üksnes omade eest. Me nägime, kuidas Eesti praeguse koalitsiooni sõber ja eeskuju Poola ei lubanud Leedu, Läti ja Eesti kodanikel läbida oma territooriumi, jättes tuhanded inimesed päevadeks Saksamaa piirile lõksu. Me võime ette kujutada, kui ideaalsed olid seal tingimused koroonaviiruse levikuks ja kui paljude autode lastiks olid ravimid, toiduained või isikukaitsevahendid.

Teine õppetund on see, et kriisisituatsioonis on rahvus testidel, isikukaitsevahenditel ja ravimitelgi. ELi üks põhiõigustest, kauba vaba liikumine, toimib ainult seni, kuni teatud kaupa on enda riigis üle. Vajadusel keelatakse väljavedu, kas või mitteametlikult. Tulevikus peame arvestama, et meil oleks küllaldane esmatarbekauba varu ja riik suudaks varustada rahvast ellujäämiseks vajalikuga.

26.03.2020 28.03.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto