Sisukord
Pärnu Postimees
Postimees

Hoonete tuulutamisel hakkavad kehtima lisanõuded

2 min lugemist
Ministeerium kehtestas eriolukorras mitteeluruumide tuulutamisele lisanõuded. FOTO: Urmas Luik/Parnu Postimees/

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium kehtestas eriolukorras lisanõuded mitteelamute ja hoolekandeasutuste tuulutamisele, et vähendada SARS-CoV-2 edasikandumise riski hoonete õhuringluses.

Majandus- ja taristuminister Taavi Aas lausus, et siseruumides tuleb kasutusele võtta lisa-ettevaatusabinõud, sest praeguste teadmiste põhjal ei saa välistada SARS-CoV-2 levikut piiskade aurustumisel tekkivate peenosakeste kaudu. “Kuna peenosakesed lenduvad õhus ja läbivad pikki vahemaid, ei pruugi siseruumides piisata vaid kahemeetrise vahemaa hoidmisest, kui ruumis eksisteerib küllalt suur peenosakeste kontsentratsioon,” ütles ta. “Ohu tõenäosus on suurem just umbsetes ja ülerahvastatud ruumides, kus on puudulik ventilatsioon.”

Homme jõustuv määrus sätestab, et eriolukorra ajal ei tohi hoone ventilatsioonisüsteemi välja lülitada isegi siis, kui see pole kasutuses. Ventilatsioonisüsteem peab ka õhtutel ja nädalavahetustel töötama kas projekteeritud (100protsendisel) tootlikkusel ehk tavapärasel päevarežiimil või vähendatud, vähemalt 40protsendisel tootlikkusel. Vähendatud tootlikkusel töötav ventilatsioonisüsteem tuleb projekteeritud tootlikkusele lülitada vähemalt kaks tundi enne hoone või selle osa kasutamise algust.

Oluline on üle vaadata retsirkulatsiooniga ventilatsioonisüsteemid, mis on tihti tarvitusel näiteks kauplusladudes ja ostukeskustes. Need tuleb lülitada täielikult välisõhu peale, et vältida viiruste tagastumist ventilatsioonisüsteemi kaudu. Ka muude ventilatsioonisüsteemide töös tuleb üle vaadata õhu sissepuhke ja väljatõmbe seadistus, et süsteem oleks võimeline õhku välja tõmbama seda tagasi suunamata.

Nendes hoonetes, kus pole sisekliimat tagavaid ventilatsioonisüsteeme, tuleb ruume pidevalt tuulutada. Seda tuleks teha vähemalt kord tunnis ja 15 minuti jooksul enne mitme inimese koosviibimist.

Ruumipõhine ringlusõhuga jahutus- või kütteseade (näiteks puhurkonvektor, fan-coil, split-seade) tuleb välja lülitada. Erandiks juhud, kus seadet pole võimalik välja lülitada või selle töö on vajalik ruumis kindla temperatuuri hoidmiseks. Sellisel juhul peab tagama seadme kaudu pideva õhuvoolu. Kui fan-coil töötab, tuleb see ümber seadistada nii, et ventilaator ei lülituks vahepeal välja, vältimaks viiruse kogunemist filtrisse.

Nõuded kohalduvad kõigile mitteelamutele ja hoolekandeasutustele, aga mitte elamutele või ühiselamutele. Nõudeid ei rakendata majade puhul, millest alla 60 protsendi on tarvitusel, sealhulgas needki ehitised, mida eriolukorra tõttu ajutiselt ei kasutata, sest tühjade hoonete tuulutamine ei loo lisaväärtust.

Seotud lood
04.04.2020 08.04.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto