K, 7.06.2023

Johann Poolak pani Emajõel vanad kalad paika

Facebook Twitter
Comments
Johann Poolak (vasakul) võitis ühepaatide seas ja Mikhail Kushteyn sai viienda koha.
Johann Poolak (vasakul) võitis ühepaatide seas ja Mikhail Kushteyn sai viienda koha. Foto: Roman Lutoškin

Täna startis käänulisel Emajõel kahepäevase karikavõistlusena kohalik sõudehooaeg. Pärnakas Johann Poolak serveeris kogenud rivaalidele avadistantsi võiduga suure üllatuse.

Tartu võistlus on kui sõudjate karjalaskepäev: tänavu toimub see koroonaviirusest tingituna aprilli asemel juunis, kuid avab traditsiooniliselt võistluskarusselli. Väikestele alustele – ühe- ja kahepaatidele – mõeldud võiduajamine koosneb laupäeval 4000 ja pühapäeval 2000 meetri distantsist. Üldise paremuse selgitamiseks mõlema päeva tulemused summeeritakse.

Enim kõneainet pakkunud meeste ühepaatide võistlusel tegi Pärnu sõudekeskuse Kalev liige Johann Poolak võiduga kogenud koondislaste üle tugeva avalduse, edestades kuulsat klubikaaslast Allar Rajatki, ajad vastavalt 13.21 ja 13.22. Kolmandaks platseerus 13.24ga koduvetel võistlev SAK Tartu noormees Elar Loot. Esikolmikule järgnesid Jüri-Mikk Udam (Tallinna sõudeklubi, 13.28), Mikhail Kushteyn (Narva, 13.29) ja olümpiapronks Andrei Jämsä (Pärnu sõudeklubi, 13.31).

Kas võit tuli äsja 23aastaseks saanud Poolakule üllatusena? „Pigem võiks öelda, et üllatus sündis. Otseselt ma selleks võistluseks ei valmistunud, kuid kerget ärevust tundsin ikka. Ise küll arvasin, et läksin alt, sest raja alguses segasid laineid tekitanud kaatrid. Ju mõjutas tulemust põhjalik aeroobne ettevalmistuski,” rääkis võidumees. Intervallstardiga sõitu pidi Poolak alustama olümpiapronks Raja ees. „Kuulsin jutte, et panin oma paremuse maksma alles viimasel kilomeetril, kuigi spurdiks enam võimu ei jagunud. Arvan, et homne päev tuleb keerulisem. Kõik sõltub organismi taastumisest, kuid olen veendunud, et sõita tuleb, hambad ristis, maksimaalselt. Minul võidutahet ja soovi end suurematele meestele näidata jagub,” teatas spordilootus.

Noore rivaali paremust tunnistama pidanud vanameister Raja kiitis konkurenti. „Johanni hea minek polnud üllatus: ta on usinalt harjutanud ja pani nüüd ühesel end minu, teada-tuntud kirve vastu ühepaadil maksma. Noored tulevad peale ja sõudmine liigub õiges suunas. Enam pole igast asendist võimalik võita, uued tegijad teevad elu juba päris keeruliseks,“ nentis kogenud spordimees. Raja meenutas oma noorusaega: „Toona tahtsin vanasid kimbutada, et nad vaataksid: nii enam ei saa ja peab end kokku võtma.“

Naiste ühepaadil valitses esimest distantsi Poolaku klubikaaslane Grete Alttoa, kel kulus niisama pika raja läbimisele 14.47. Teiseks tuli 14.53ga mullune liider Greta Jaanson (Pärnu sõudeklubi) ja kolmandaks tallinlanna Liisa-Marie Lääne, aeg 15.03. „Tehniliselt sain viimasel paaril nädala asjad paremaks. Vee peal oli kaatrite tõttu keeruline, aga üldiselt jäin väga rahule. Homse stardi eel proovin väga rahulikuks jääda ja sõidule keskenduda,” kõneles Alttoa. Kas Jaansoni võitmine soliidse eduga tuli üllatusena? „Jah, nii võib tõesti öelda. Oleme Pärnus koos lõike sõitnud ja kogu aeg jäin talle alla,“ sõnas Alttoa ja kiitis talvist ettevalmistust. „See annab kindlust ja avavõistlusele tulles tunnetasin, et olen väga heas vormis.“

Meeste paarisaeru kahepaadil võitsid 13.02ga SAK Tartu esindajad Mihkel Taros ja Ermo Liivamägi. Järgesid Mihkel Pari ja Reigo Pihlak (SAK Tartu, 13.26) ning Kristho Kaldmaa ja Karl-Joosep Orav (SAK Tartu, 13.32). Tugevama sugupoole roolijata kahepaadil võidutsesid 13.32ga Margus Kodasma ja Martin Rahuoja Pärnu sõudeklubist. Neile järgnesid 13.41ga Arved Rauba ja Rainer Oras ja 14.05ga SAK Tartu veteranpaar Tairo Talvis - Argo Normak.

17-18aastaste noormeeste ühepaadil valitses narvalane Ignat Gontšarov, aeg 13.55. Talle järgnesid 14.01ga tallinlane Uku Siim Timmusk ja 14.03ga Viljandi sõudja Leo Muiste. Niisama vanade neidude ühepaadil võitis 15.25ga viljandlanna Helene Dimitrijev. Talle järgnesid 15.33ga Pärnu sõudeklubi atleet Kelli Järvoja ja Viljandi neiu Gerli Endrekson, kes lõpetas 16.02ga.

Naiste paarisaeru kahepaadil ei leidunud vastast SAK Tartu paarile Sigrid Lutsule - Kristel Tohule, kelle aeg oli 14.36. Neile järgnesid 15.23ga Pärnu Kalevi sõudjad Isabel Padul ja Laura Kallas ja 15.03ga tallinlannad Kärt Marian Mae ja Merilin Lindre.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles