Lind, kes eelistab uueväärseid pesakaste

Iga emaslinnu saabudes hakkab isane näitama kokku krahmatud pesaõõnsusi ja nii võibki ühel isasel olla mitu paarilist. FOTO: Karl Adami

Tavaliselt on esimesed aeda jõudnud must-kärbsenäpid mind rõõmustanud juba mahlakuul, kuid tänavu silmasin arglikku must­valge rüüga isaslindu alles mais. Rahesadude ja vingete tuuleiilide vahel käis härra vargsi pesakaste revideerimas, kuni tabas end vististi mõttelt, et on sellega hiljaks jäänud, ja taandus hoovitagu­sesse metsa.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Nimelt olid aias jõudnud end pesakastidesse sisse seada nii ­salu- kui rasvatihased. Nördinud isaslind avas noka kuuse-männi segametsas. Tal polnud aimugi, et mõni päev pärast aiakülastust kupatas südikas põldvarblane huviväärsetest pesakastidest välja mõlemad tihaseliigid ning kastid jäid tühjalt aeda kaunistama.

Enamasti olen kohanud must-kärbsenäppe, kes pesaõõnsuse ­nimel on olnud valmis suisa elu loovutama. Olgu konkurent liigikaaslane, mõni tihastest, lepalind või põldvarblane. Must-kärbsenäpp ei kaitse niivõrd territooriumi, kuivõrd konkreetseid pesaõõnsusi. See isaslind aga nähtavasti ei hoolinud konfliktidest.

16.06.2020 18.06.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto