T, 7.02.2023

Jaan Roosnurm: Sellise monumendi püstitamine oleks kuritegu

Jaan Roosnurm: Sellise monumendi püstitamine oleks kuritegu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 2
Konstantin Pätsi monumendi makett.
Konstantin Pätsi monumendi makett. Foto: Gb Ss

Konstantin Pätsi monumendi ideekavandi konkursi võidutöö on välja kuulutatud. Valituks osutus töö nimega “Riigipea”. Minu arvates kujutab võidutöö maha raiutud pead kandikul. Ega Pätsist ju peale nõukogude okupantide tegevust midagi järele jäänudki. 16 aastat piinlemist Venemaa vangikongides tegid oma töö. Nüüd siis püütakse Tallinna püstitada okupantide tegevuse tulemus: hävitatud Eesti Vabariigi esimese presidendi Pätsi pea. Seltsimehed on pea kandikule tõstnud.

Ei tasuks püstitada monumenti, kui see ei väljenda austust isikule või on mitmeti tõlgendatav. Kui rajatav monument jätab mulje maha raiutud peast kandikul, on see pilt väga võigas. Sellise monumendi püstitamine Eesti Vabariigi territooriumile on kuritegu.

Millegipärast ei ole Eesti rahvale antud võimalust tutvuda teiste ideekonkursi töödega. Ilmselt kardetakse, et rahvas leiab parema monumendikavandi. Mina püstitaksin Pätsile ausamba ideekavandi “Eesti Vabariik” alusel. See on austav, vapilõviga ja soliidse kujuga.

Monumendi püstitamise küsimuse peab lahendama valitsus. Soovime ju püstitada ausamba Eesti Vabariigi loojale, juhile ja Eesti Vabariigi esimesele presidendile.

Märksõnad
Tagasi üles