Nädalast jäi kõlama: Ananass ja säga

FOTO: Andres G. Adamson

Üks mis kindel, erakordsed on nad mõlemad. Kinnitas ju Eesti mereinstituudi ihtüoloog Heli Shpilevgi, et 13aastase Joosepi Sindi lähedalt jõest püütud säga, kelle tipp­ajad jäävad lausa 5000–8000 aasta taha, pole meie vetes nii sage külaline kui sajandeid tagasi. Tõsi, aeg-ajalt on neid siiski püütud, kuid lubatud siis vette tagasi. Nii looduskaitsealuste liikidega käitutakse. Shpilevgi toonitas, et tegemist on väga väärika ja iidse kalaga, kes on palju kauem siin maa­ilmas olnud kui meie.

Artikkel on kuulatav
digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Ananassi ei pea enamik, kes on käinud toidupoes, nähta­vasti haruldaseks. Mine aga puuviljaleti juurde ja imetle, kui palju jaksad. Kui sellest ei piisa, loovuta poodnikule euro või kaks ja takseeri seda kodus ­edasi.

Veendumaks, et vähemalt üks ananass siiski on rariteet, ei pea ühegi teadlase jutule minema. Kui sageli jõuab teieni ­uudis sellest, et keegi äärmiselt kannatlik inimene on pannud aknalaual potis ananassi kas­vama, et see umbes neli aastat hiljem pidulikult lahti lõigata? Üheksa-aastane Raeküla poiss Fred just nii tegi, olles niisiis troopilise taime kasvatamisele kulutanud üle kolmandiku oma elust.

10.07.2020 14.07.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto