Tuleval nädalal sõidetakse mõne kilomeetri kaugusele Ainažisse. Omamoodi kultuuridessant võiks mõttekaaslaste arvates olla suhete soojendamise esimene samm.
Kaks korda päevas üle piiri
Kui Aule Kingi tädi meie seast lahkus, jäi tema seiklusrikkast elust maha märk: templitest tulvil pass. Arvati, et naine oli ilmarändur. Millisel muul põhjusel niivõrd palju pitsereid? Aga ei: selgus, et Treimanis elav esivanem käis kaks korda päevas üle Eesti-Läti piiri. Tema põlvkonnale oli see – lõunanaabritega läbikäimine ja nende keelegi tundmine – normaalsus.
Naaberriikide ja nende elanike suhted toimisid aastate eest keelebarjääri kiuste. Nii mõndagi tehti ühiselt ja teineteiselt võeti snitti. Rajati Eesti esimene, Heinaste merekool ja loodi muuseum. Koostööd toetas hea taristu: bussid käisid Treimanist Ainažisse (eesti keeles Heinaste) ja Salacgrīvasse. Seal peatus Viljandi–Riia busski.
Weidebaum märkis, et tollal ei vajanud see kant välist tuge ega tähelepanu. “Siit mindi ära kurgi ja kartulikotiga,” lausus ta tabavalt. Kalurikolhoosi aegu elu kees: 1960. aastate keskel Treimanisse rajatud kultuurimaja külastasid meie estraaditähed ja teatrid. Asutuses tegutses oma trupp. Näitemänge ja spordisaavutusi meenutavad kohalikud siiani.
Siis tulid 1990ndad. Tekkis lõhe: piiriäärsete eestlaste ja lätlaste suhted vaibusid. Nõukogude Liidu lagunemise järel hakati otsima oma kurssi ja viise, kuidas taas vabaks saanud riik üles ehitada.