Sisukord
Elu
Paberleht

Terapeut soovitab enne teist lainet teha peresisese kriisikoosoleku

3 min lugemist
Kuigi meil on suvi ja saame vabalt liikuda, on just õige aeg perega maha istuda ja paremaks toimimiseks reeglid läbi rääkida. FOTO: Panther Media

Monika Koppel on MTÜ Pere­te­raa­pia Kooli juhatuse liige, pereterapeut ja vanemluse programmi “Imelised aastad” grupijuht. Kohtume Pärnu vanalinna kohvikus õunapuude all, et vaadata kriisikevadele tagasi. “Minevik ennustab tulevikku,” teab Koppel. Ta soovitab igal perel pidada nõu, et olla vaimselt valmis igaks tuleviku kriisiks.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Maailma tabanud kriisi on võrreldud sõjaga. Peale majandusliku hoobi, mida nüüd järk-järgult tunda saame, oli kevadine karantiin kõva vaimne katsumus. Seda nii peredele kui üksikutele huntidele. “Koroona tõi tagasi pereväärtused, kus kõige alus on kontakt teise inimesega,” selgitab terapeut. Toas istumine pani meid fakti ette, et oled teisega sama katuse all.

“Isolatsioon lõi ajalise perspektiiviga piiri ning just piirid ongi vajalikud ja turvalised inimesele. Totaalne vabadus ei ole hea,” võtab Koppel olulise kokku.

Et inimsuhted toimiksid, peame üksteist paremini kuulama õppima. Kui tekib tunne, et “olen su kaotanud” ja ise enam hakkama ei saa, on õige aeg teraapiast abi otsida. Sellises olukorras inimesed kas aina tülitsevad või vaikivad passiiv-agressiivselt. Põhjus ikka selles, et ei leita ühist keelt, kuna kontakt on juba varem ­katkenud, ei osata teineteisega olla või on keegi lähisuhte vahele astunud.

13.08.2020 15.08.2020
Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto