Pärnu uue kunsti muuseumil kujunes 1990. aastatel traditsioon tuua suvepealinna rahvusvahelist kunsti. Suuresti on nimistusse kuulunud just Eesti lähiriikide tegijate looming. Kuraator Mark Soosaare sõnutsi on sel mitu põhjust. Üks neist just see, et leevendada lõhet ja tuua koduõuele kunst, mis muidu jääks tähelepanuta.
Täna võetakse muuseumi seintelt rahvusvahelise aktinäituse teosed ja riputatakse asemele Valgevene kunst. Soosaar kutsub homme avatavat väljapanekut äkknäituseks. Eriline nimi antakse sündmusele siis, kui see sünnib pikema ettevalmistuseta ja mõtleb kaasa maailmas toimuvale.
Seitsme Valgevene looja taiesed kutsuvad üles meenutama ja samal ajal päevakajalisest teemast noortega rääkima. Kuraatori meelest peegeldub just Ida-Euroopa loomeinimeste teostes ajalugu, mida ei taheta unustada. Kuid selgub, et aastate eest loodud kunst sobib illustreerima praegustki olukorda.
Muuseumis oli terve suve üleval Poola kunst, tänasest aga Valgevene tegijate looming. Miks keskenduvad näitused just lähiriikide loomingule?
Uue kunsti muuseumil on 1994. aastast saati, mil toimus esimene aktinäitus “Mees ja naine”, olnud traditsioon kutsuda siia kas mõni või mitu rahvusvaheliselt tunnustatud teise maa kunstnikku.
Meie eesmärk on olnud näidata loomingut riikidest, mis vajavad meie kui vabanenud Eesti toetust. Teisalt tahame tutvustada loomingut, mis siin on peaaegu tundmatu. Eestlased nimetavad tuntud poolakatena kindlasti Kopernikut (matemaatik) ja Chopini (helilooja). Kes on kolmas? Kui palju teame Poola kirjandusest ja teatrist? Natuke. Aga kujutavast kunstist?
Lõppev näitus püüdiski Poola auku täita. Meil õnnestus saada 20 väga tugevat sakraalmaali. Isegi imestasin, et kevadel taevastesse kõrgustesse läinud mehe tütrel jätkus leinameeleolus jõudu oma isa üks paremaid maaliseeriaid meile terveks suveks siia saata.