Skip to footer
Saada vihje

Agne Kiviselg: Teen jõusaalis meestelegi silmad ette

Agne Kiviselg kaalub võisteldes 55–57 kilo. Võistlusvälisel ajal rohkem, et keha saaks areneda. “Et kütust jaguks,” täpsustas ta.
  • Jõusaalis on ette tulnud, et mehed ei soovi Agne Kiviselja kõrval treeningmasinaid kasutada.
  • Sportlane tõi näiteid, milliste raskustega ta seeriaid teeb: “100 kiloga kükid, neli seeriat, kümme kordust ei ole võistlusvälisel ajal mingi probleem. Seljatõmbed plokil 95 kiloga – pole probleemi!”
  • Millest selline alavalik? “Plõks käis peas ära, sest ma olin senimaani väga ebatervislikku elu elanud. Mul ei olnud oma kehaga hea suhe ja nagu paljusid neide vaevas mind kehatäiuslikkuse ja saleduse ihaldus."
  • Pärnakale on tulnud kolm profiliiga kutset, millest kõigist on ta keeldunud. "Mul on veel omad unistused amatöörliigas,” avaldas ta.

Agne Kiviselg toob leiva lauale riigisektoris ja teeb kaheksatunniseid tööpäevi. Ometi kuulub ta oma spordialal maailma tippu ega välista profikarjääri.

Eesti kulturismi ja fitnessi hooaeg sai avalöögi möödunud laupäeval, kui pealinnas toimus Valio Profeel Cup. Naiste seas säras seal Pärnu klubi Tiim Go Fit liige Kiviselg, kes võidutses kuni 169sentimeetriste edasijõudnute bikiinifitnessis. Kirss tordil oli absoluutkategooria võit.

“Kõik Eesti tipud olid kohal, sest see oli katsevõistlus enne kodumaa kõige olulisemat jõuproovi,” kinnitas Kiviselg, viidates järgmise nädalavahetuse meistrivõistlustele suvepealinnas.

Eelmine aasta möödus 31aastasele pärnakale üliedukalt: Eestis tuli ta absoluutmeistriks, EMil neljandaks ja MMil seitsmendaks. Suurepärased tulemused andsid maailma edetabelis ligemale 600 naise seas kolmanda koha. Kõige krooniks nomineeriti Kiviselg Eesti Olümpiakomitee aasta naissportlaseks.

Nüüd astus ta üle kümne kuu lavale, kuna maailmas möllav viirus ei lubanud seda varem teha. “COVID-19 ei kuulunud kindlasti minu selle aasta plaanidesse. Ega see, et reisimine muutub keerukaks, kui mitte võimatuks,” leidis Kiviselg süüdlase, mis sportlaste plaanid tuksi keeras.

Segasel ajal keerati fitnessisportlaste teine kodu ehk jõusaalid üle Eesti lukku ja tuli leida alternatiive. Kiviselg pani kodus püsti minijõusaali, kus olemas kogu vajalik arsenal: kang, kettad, hantlid, kummilindid.

Agne Kiviselg võitis hooaja avavõistlusel kõik, mis võita andis.

“Kui ma ei saaks pool aastat jõusaalis käia, läheksin hulluks. Keeruline oli, aga tuli olla leidlik,” nentis Kiviselg, et periood tekitas palju pingeid, aga ta väljus olukorrast võidukalt. “Sel ajal kui jõusaalid olid suletud, ei jäänud mul ükski trenn tegemata. Näen praegu oma pingutustele väärilist tasu!”

Kui Kiviselg pääses üle pika aja taas lavale, oli tal tunne, nagu teinuks ta seda esimest korda. Teda valdas ärevus ja kõhus lendasid liblikad. “Nende hetkede pärast ma sporti teengi! Sain aru, kui väga ma sellest puudust tundsin,” kinnitas Ramil Lipu õpilane.

Elumuutus

Kiviselg teenis oma esimese Eesti meistritiitli viis aastat tagasi. Vaid pool aastat varem oli ta hakanud tegelema fitnessiga. Millest selline alavalik? “Plõks käis peas ära, sest ma olin senimaani väga ebatervislikku elu elanud. Mul ei olnud oma kehaga hea suhe ja nagu paljusid neide vaevas mind kehatäiuslikkuse ja saleduse ihaldus. Tahtsin sellest välja saada ja teha oma kehaga hoopis midagi muud. See oli hea plõks, sest leidsin spordiala, mis kohe kohutavalt meeldis,” tunnistas ta.

Enne seda oli Kiviselg spordivõõras ja piirdus vaid sellega, mida tuli koolis kehalise kasvatuse tundides teha. Sealgi oli ta keskpärane ja ükski ala ei pannud silmi särama.

Praegu rassib Kiviselg olenemata sellest, kas võistleb või ei, jõusaalis kuus päeva nädalas. Koos võhmatrenniga venivad treeningud vahel kahetunniseks.

“Raskused on korralikud, aga keskendun tunnetusele ja tehnikale. Hoian need tasakaalus,” lausus Kiviselg, kes ei osanud oma jõusaalirekordeid välja käia, kuna ta ei proovi kunagi maksimumraskusega ühte kordust teha. “Ütlen vaid nii, et teen jõusaalis meestelegi silmad ette. On ette tulnud, et mehed ei soovi minu kõrval treeningmasinaid kasutada, sest millegipärast tundub neile, et see on löök nende ego pihta. Õnneks on selliseid mehi jõusaalis vähe.”

Sportlane tõi näiteid, milliste raskustega ta seeriaid teeb: “100 kiloga kükid, neli seeriat, kümme kordust ei ole võistlusvälisel ajal mingi probleem. Seljatõmbed plokil 95 kiloga – pole probleemi!”

Usaldab peeglit

Kiviselja sõnutsi on jõusaalikultuur aastatega palju muutunud: kui nüüd on naised jõusaalis tavaline nähtus, siis viie aasta eest mitte.

Agne Kiviselja sõnutsi hinnatakse bikiinifitnessis kogu komplekti: keha, väljanägemist, liikumist, aurat ja esitlust. “Täispaketti, kust ei saa ära võtta ühtki lüli,” märkis ta.

Kiviselg treenib tunduvalt rohkem kui keskmine inimene, see tähendab, et ta ka sööb rohkem. Kui selle ala sportlased loevad, kes kaloraaži, kes makro- või mikroelemente, siis Kiviselg – vältimaks hulluksminekut – jälgib tervikpilti ja kuulab keha. “Vaatan peegelpilti,” täpsustas ta ja lisas, et võistlusvälisel ajal pole tal probleemi süüa päevas 4000 kilokalorit.

Sportlane valmistab kõik oma road ise, sest teab täpselt, mida tema keha vajab. Küll ei mahtunud tema menüüsse enne sportlastee algust ega kuulu sinna edaspidigi mereannid ega kalatooted. “Mitte kunagi! Kalas on küll vajalikud ained ja hea rasvavaba liha, aga kui ma ei suuda kalaga ühes toaski olla, siis ma ei söö seda,” põhjendas ta.

Maailma tipp

Küsimuse peale, millist karjääri senistest tulemustest ta enim hindab, jäi pärnakas mõttesse. “Hindan kogu seda teekonda – kui palju olen saavutanud ja arenenud. See tundub mulle endiselt uskumatu, mida olen näinud ja võitnud, kus käinud,” seletas ta.

Kiviselg tõdes, et kuulub maailma tippu. “Üks näitajaid on maailma reitingu tabel. Teine see, kellega olen võistlenud ja keda võitnud. Eelmisel aastal olid kogu aeg maailma tipu naised rivis. Maailmakaardile olen oma nime kandnud,” leidis ta.

Agne Kiviselg tunnistas, et tema edus mängib suurt rolli treener Ramil Lipp.

Siiski võistleb Kiviselg amatöörliigas, kus auhinnaraha ja autasusid üldiselt pole. Esikuuikut auhinnatakse karikate ja medalitega. Omaette maailm ja veel kõrgem tase on IFBB Elite Pro ehk profiliiga, mida Kiviselg tulevikus ei välista.

“Mulle on tulnud kolm profiliiga kutset, millest ma kõigist keeldusin, sest mul on veel omad unistused amatöörliigas,” avaldas riigisektoris töötav pärnakas. “Praegu tuleb leib lauale ikka palgatööga, sest ala on kallis. Eriti kui välisvõistlustel käia. Praegu täidan argipäevas kaht rolli: olen tööinimene ja seejärel sportlane. See tasakaalustab päris hästi.”

Kommentaarid
Tagasi üles