“Ei mina ega külaelanikudki ole Miku lahkumise šokist üle saanud ega usu seda siiani,” tõdeb sõber.
Elutark ja kahe jalaga maa peal Mikk
Mul on raske ette kujutada reaalsust, et kirjutan hüvastijätusõnu heale sõbrale Mikk Pikkmetsale. Oli ta ju veel hiljuti täis teotahet, elujõudu, peale selle minust palju noorem.
Kohtasin teda esimest korda, kui minust sai keskfraktsiooni juht riigikogus. Mikk oli selle tööga juba varem alustanud ja temaga tutvudes sain aru, et selles noormehes on sisu. Temast sai minu majandus- ja taristuküsimuste nõunik. Kohe algusest peale sujus meie koostöö hästi. Oma nooruse kohta oli ta äärmiselt kohusetundlik ja kogu vajaliku informatsiooni ja materjali sain õigeks ajaks. Mäletan, et sellal me poliitilistel ega ka isiklikel teemadel palju ei arutanudki, oli selline sõbralik ja asjalik koostöö.
Aastal 2009 sai minust Euroopa Parlamendi liige. Pean tunnistama, et väljakutse oli suur ja tundsin ennast suhteliselt ebakindlalt. Europarlamendi liikmetel on võimalus palgata endale abiks assistente. Teades Miku töössesuhtumist ja tema iseloomu jooni, tegin talle ettepaneku saada minu assistendiks. Mikk kaalus oma otsust mitu kuud ja lõpuks nõustus. Eks temagi mõistnud, et see tähendab viit aastat täielikku elumuutust temale ja ta perele. Võimalused oma perega koos olla muutuvad harvemaks.
Pean eraldi märkima, et Miku vanemad on mingis mõttes erilised inimesed. Nad on oma kodupaiga patrioodid, kelle moto on olnud “vara tööle, hilja voodi”. Tean, et Mikk oli oma kodukoha ja vanemate üle väga uhke, ja see mõttemaailm oli temagi elu moto.
Tuleb tunnistada, et ega ma Miku elu kergeks teinud. Vedasin nende aastate jooksul paljusid raporteid ja see tähendas sadade, kui mitte tuhandete lehekülgede kaupa materjali läbitöötamist, parandusettepanekute kirjutamist, komisjonides ja istungite saalis peetavate kõnede ettevalmistamist. Samuti seminaride ja huvirühmade kohtumiste ettevalmistamist. Enamasti venisid meie tööpäevad hiliste õhtutundideni, aga nurinat ma Mikult selle aja jooksul küll ei kuulnud.
Aitäh ka Maarjale, kes oli mõistev!
Keerulised olid Strasbourg’i nädalad. Elada tuli hotellis ja tööpäevad lõppesid tavaliselt südaööl. Kutsusin siis Mikku sageli linna koos endaga lõunale. Nendel käikudel rääkisime oma perest, poliitikast, elust üldse. Mind hämmastas Miku elutarkus, kahe jalaga maa peal olemine, aina uute ideede otsimine, soov ise oma eluga hakkama saada.
Arvan, et just nende jutuajamiste ajal said meist sõbrad, ja hiljem hakkasid meie peredki läbi käima.
Ma arvan, et tal olnuks keeruline päris selline olla, kui tal poleks olnud kõrval tema armast Maarjat. Neid liitsid pere ja imetoredad lapsed.
Külastasime abikaasaga vahel nende kodu ja meid hämmastas nii noore mehe rahulikkus ja elukogemus, kui ta lastega suhtles. Ei hääletõstmist, vaid heatahtlik aasimine ja olukorra konkreetne lahendamine. Mäletan, et pisut naljaga pooleks, aga siiski soojad, olid ka Maarja ja Miku pulmatõotused.
Kuulsin kuidagi möödaminnes, et Oidrema külas Pärnumaal on juhtunud õnnetus mootorsõidukiga. Koht oli tuttav, aga ma ei arvanud korrakski, et see võiks olla Mikk. Kui kuulsin, et õnnetuses osales Lääneranna vallavanem, olin ehmatanud ja süda aimas halba. Mul oli hea meel, kui kuulsin, et poeg pääses õnnetusest väikese ehmatusega. Küll tegi mind ärevaks see, et ta isa helikopteriga PERHi toimetati. Ikkagi uskusin, et mõne aja möödudes asjad paranevad ja Mikk tuleb sellest välja.
Ja siis, ühel hommikul, tuli teade, et Mikku enam ei ole.
Suure kurbusega mõtlen, et oleme kaotanud südamliku ja tööka noore eesti mehe. Inimese, kes ei hädaldanud, vaid lõi oma elu ise ja vastutas selle eest. Oleme kaotanud armastava abikaasa ja kolme imearmsa lapse isa. Üks tugev Eesti perekond on kaotanud oma poja ja venna. Sõbrad ja töökaaslased on kaotanud muheda seltsilise ja kolleegi.
Puhka rahus, teekaaslane, sõber, armastav abikaasa, hoidev isa, Eesti patrioot Mikk Pikkmets!
Vilja Toomast