Ma ei ole näpuga järge ajanud, mida täpselt minister väljaandele Deutsche Welle ütles ja kuidas eri kanalid on seda tõlgendanud, vene keelgi pole mul suus – vahet pole, kampaaniaks on piisanud, portaalid kihavad, valitsuses on kriis. Nii läheb iga kord, olgu sõnakõlks “Las jooksevad Rootsi!”, “Kui on must, näita ust!” või “Kus on lehm?”. EKRE on leidnud sooja koha, kuhu pugeda. Ilmselt teavad nad väga hästi-täpselt, kuidas meedia selliseid väljendeid võimendab ja mismoodi toetaja nende kaitseks välja astub. Rünnatakse vähemusi, sest nagu sõna isegi ütleb: neid on vähem.
Seda, kas erakonna eesmärk ongi tähelepanu endale tõmmata või vähemusi välja süüa, ei julge ma väita. Ei saa öelda sedagi, et EKRE kius on üldiselt vähemuste pihta suunatud, sest nagu sotsiaalminister Tanel Kiik (Keskerakond) intervjuus “Ringvaatele” ütles, on meist igaüks mingil eluetapil vähemuses: kas soo, seksuaalse sättumuse, vanuse või haridustaseme poolest.
Küll on ekrelaste sõnadel väga tugev, tihtipeale halb mõju ja seda kasutavad nad väga taibukalt enda kasuks ära.
Läheb kuu või kaks, kui teema unub ja leitakse järgmine rammetu, tehakse ta maha ja teenitakse tema arvelt endale punkte.
Johanna Roos
Kuidas seda muuta? Sellele ei leidu vastust mul ega ilmselt kellelgi teisel. Kui, siis peaministril, erakonnakaaslastel ja valitsusliikmetel, kes selliste sõnade eest vastutusele saavad võtta. Siiani ei ole erakond vaenust saanud muud kui kasu: poliitikud näevad, et öeldu tekitab ajakirjanduses tormi, kuid reaalset tagajärge sel pole, pigem sütitab pooldajaid ja samamoodi mõtlejaid, annab neile kütust. Meeleavaldusigi vaatavad riigikogu samettoolis istuvad Helmed kui komöödiat, mis lõbu ja nalja pakub, mõistmata, et selle taga on väga suur valu ja meeleheide. Ja milleks?