Eesti Rahva Muuseum (ERM) andis välja juhendraamatu, kus tutvustab Lääne-Eesti rahvarõivarühma Mihkli naise rahvariideid.
Mihkli naine sai kaante vahele
Pärnu- ja Läänemaal asunud Mihkli kihelkonna naise rahvarõivaste juhendi on koostanud ERMi rahvakultuuri koolitus- ja teabekeskuse spetsialistid Ellen Värv ja Age Raudsepp.
ERMi kuraator Age Raudsepp rääkis, et Lääne-Eesti rõivaste kohta polnud seni juhendit ilmunud. “Juhendiks valime piirkonna, mille kohta on kostüüm ERMi rahvarõivakoolis varem valmistatud. Mihkli raamatu kaanepildil on Kaja Jõerand-Vahur 2011. aastal enda tehtud kostüümis,” selgitas Raudsepp.
Juhendi koostajate sõnutsi ongi rahvarõivakoolis valminud komplekt üldiselt juhendi aluseks, kuid trükises on veel hulk fotosid muuseumi fondis leiduvatest kõnealuse kihelkonna rõiva originaalesemetest.
Trükis hõlmabki nende esemete järgi võetud lõikeid ja konkreetse kihelkonna rõivaste vöö-, kinda- ja tikkimismustreid.
“ERMi kogus on Mihkli kihelkonnast üle 90 eri tanu, juhendisse said neist neli. Rikkalik Mihkli kinnaste kogu pääses juhendisse kaheksa näidisega,” täpsustas kuraator.
Materjali kogumine ja selle põhjal juhendi koostamine nõuab aega ja põhjalikku tööd, keskmiselt jõuab ERM aastas välja anda kaks rahvarõivaste valmistamise juhendit. Tulevikus loodetakse trükistega Eesti kihelkondadele ring peale teha.