Eile teatati häirekeskusele regulaarselt ohuhäiret andnud vinguandurist. Kohapeal selgus, et seade ei valeta.
Vinguandur aitas tuvastada vale kütmisviisi
Kell 18 said päästjad väljakutse Pärnu linna Tulbi tänavale, kus inimese sõnutsi kerkib õhtuti vinguanduri näit 50 miljondikuni (ppm, parts per million ehk vingugaasi sisalduse mõõtühik sissehingatavas õhus).
Päästjad tuvastasid, et inimene kütab valesti: suleb siibri liialt vara, mistõttu tuppa tekib vingugaas. Päästjad palusid tal avada aknad ja selgitasid, kuidas õigesti kütta.
“Õnneks oli inimene paigaldanud oma elamisse päästva vingugaasianduri, mis andis märku, et tuppa oli imbunud vingugaas,” kiitis Lääne päästekeskuse kommunikatsioonijuht Maris Moorits, kelle selgitust mööda on andur ainus seade, mis suudab tuvastada nähtamatu ja lõhnatu, kuid tapva vingugaasi.
Andurid annavad harilikult häiret, kui vingugaasi on ruumis olnud üle 30 miljondiku kaks tundi või kui vingugaasi sisaldus on 300 miljondikku või enam. Alarm lõpeb, kui tase langeb alla 50 miljondiku.
Vingugaas on lõhnatu ja värvitu ülimürgine gaas, mis uinutab ohvri ja võtab temalt võimaluse ruumist lahkuda.
Mürgistus sõltub vingugaasi sisaldusest õhus ja toime kestusest: tervisele on ohtlik juba 20 miljondikku, kui viibida sellises keskkonnas üle kaheksa tunni. Vingumürgistuse kahtluse korral tuleks kiiresti ruumist lahkuda ja värske õhu kätte minna. Väljudes avage aknad, et ruumi tuulutada.
Rahuliku ja sügava hingamise järel mööduvad kergemad mürgistusnähud mõne aja pärast.
Tugevama mürgistuse korral tuleb kutsuda kiirabi.
Andmed: rescue.ee
Järgmisest aastast on vingugaasiandur kohustuslik kõikides kodudes, kus asub kas gaasi- või tahkekütteseade.