R, 3.02.2023

Matsalus jälgib nüüdsest kaamera merikotkapaari tegemisi

Lauri Mutso
Matsalus jälgib nüüdsest kaamera merikotkapaari tegemisi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Eve ja Eerik ehitavad praegu veel pesa, kuid juba õige pea on aeg jääda munele.
Eve ja Eerik ehitavad praegu veel pesa, kuid juba õige pea on aeg jääda munele. Foto: Kotkaklubi

Matsalu rahvuspargis on üles seatud kaamera, et jälgida merikotkapaar Eve ja Eeriku pesa. Päevasel ajal näevad kõik huvilised veebi vahendusel otsepilti.

Praegu veel ehitavad kotkad pesa, kuid seesama pesa on seal olnud järjestikku terve veerandsajandi. Esmane ehitamine toimus teadaolevalt 1996. aastal ja see on ka Rein Marani 2002. aastal vändatud dokumentaalfilmis “Eesti kotkad”, mis jõudis publiku ette kolm aastat hiljem. Samast lähedalt leiti pesa juba 1990. aastal, kuid pesapuu kuivamise tõttu kolisid kotkad nüüdse puu otsa.

25 aasta jooksul on sellest pesast lennanud 29 noorlindu. Evegi peaks õige pea munele jääma, sest merikotkad teevad seda üldjuhul märtsi teises pooles. Pesas võib olla kuni kolm muna, mis peaksid kooruma aprilli lõpu poole, ja juba juuli alguses teevad noorkotkad esimesi lennukatseid. Isegi kui nad on lendamise selgeks saanud, püsivad nad pesa läheduses veel septembrini.

Matsalu on merikotkastele soodne koht: see on Eesti teadaolevalt kõige põlisem merikotkaste pesitsusterritoorium. Esimesed kirjed selle kohta pärinevad juba 1870. aastast. Alla kilomeetri kaugusel Eve ja Eeriku pesast asub teinegi kotkapesa, mis merikotkaste territoriaalse iseloomu tõttu võib kaasa tuua mõningaid hõõrumisi ja tülisid naabritega.

Kotkakaamera on peidetud kuivanud oksa sisse, nii et see jääb lindudele nähtamatuks.
Kotkakaamera on peidetud kuivanud oksa sisse, nii et see jääb lindudele nähtamatuks. Foto: Kotkaklubi

Akutoitel pesakaamera peideti veebruari alguses jämeda kuivanud oksa sisse ja ülejäänud varustus on kinnitatud pesa alla tüve külge. Akusid laevad päikesepatareid, mistõttu kaamera lülitub energia säästmiseks öösel välja ja teeb seda ka siis, kui akud on jäänud nõrgaks. Kaamerapilti on võimalik jälgida Kotkaklubi Youtube’i kanalil.

Märksõnad
Tagasi üles