/nginx/o/2021/04/08/13718364t1h5ce7.jpg)
Majandus- ja taristuminister Taavi Aas tegi tänasesse valitsuse päevakorda ettepaneku kinnitada Pärnu uue silla ehituse rahastus summas 8,6 miljonit eurot Euroopa Liidu rahast. Rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus blokeeris selle Toomas Kivimägi palvel taas.
Sama ettepanekut on valitsus arutanud mitu korda viimase poole aasta jooksul, eelmise koalitsiooni ajal blokeerisid seda Isamaa ministrid Andres Metsoja palvel.
Kui tegemist oleks Eesti riigieelarve rahaga, oleks see tõepoolest kaalumise koht. Olen pärnakas ja loomulikult tahan, et riigieelarve raha voolaks minu kodulinna, aga suudan ka üldpilti näha: konkureerime teiste omavalitsustega ja võib-olla mõni neist vajab investeeringuid rohkem. Kuid siin räägime hoopis teisest asjast.
Toomas Kivimägi kasutab enda erakonna ministrit selleks, et blokeerida 8,6 miljonit eurot Euroopa Liidu raha, mis on eraldatud konkreetselt Pärnu uuele sillale. Ja kui jätame selle kasutamata, tagastab Eesti riik raha Brüsselisse. Ükski teine Eesti omavalitsus ei jõua enam projekti esitada, raha peab olema kasutatud lähima paari aasta jooksul.
Tõsi, meil kõigil on üks Euroopa Liit, aga ma ei suuda toetada loogikat, et las Brüsselis mõeldakse, mida nende miljonitega teha. Kindlasti suudetakse seal mingi otsus langetada, kuid nii Pärnu kui ka Eesti jäävad sellest rahast ilma. Toomas, kes on olnud pikalt Pärnu linnapea, on valmis loobuma 8,6 miljoni euro suurusest investeeringust kodulinna ja tekitama linnaeelarvele lisakoormust. Lihtsalt sellepärast, et ta pole praegu linnas võimul.
Aga mis veel tähtsam: partnerite vahel peab usaldus valitsema ja ma ei usu, et sellest väljapressimisest saab alguse suurepärane sõprus.
Jah, sillaraha “vabastamise” hind on Reformierakonna võtmine Pärnu koalitsiooni. Kuid vaatame tõele näkku: praegune Pärnu koalitsioon toimib hästi ka Reformierakonnata. Aga mis veel tähtsam: partnerite vahel peab usaldus valitsema ja ma ei usu, et sellest väljapressimisest saab alguse suurepärane sõprus.
Valimisteni jääb pool aastat ja küll siis valijad ise otsustavad, kes järgmise koalitsiooni moodustab. Ei saa ju välistada, et Reformierakond ja Isamaa võidavad valimised ja sillakoalitsiooni asemele tuleb Pärnus väljapressijate koalitsioon. Selleks ajaks on euroraha juba läinud ja ehk suudab Toomas koos Andresega seletada, kui riigimehelik ja tulevikku vaatav otsus see oli.
Hea Toomas! Enda kodulinna hävitades on võimule raske pääseda. Vähe sellest, Sul oli võimalus ajalukku minna eduka Pärnu linna juhina, selle asemel jäävad aga inimesed mäletama neid miljoneid, mis Sa Pärnult ära võtsid. Uus sild aga tuleb meie linna niikuinii! Ei Sina ega Andres Metsoja suuda seda projekti peatada.
Me jätkame võitlust lisarahastuse nimel. Esitame ettepanekuid Euroopa Liidu toetuse vabastamiseks, samuti taotleme lisaraha riigieelarve strateegia koostamise raames. Samal ajal algab lähikuudel uue silla ehitus. Toomas ja Andres tulevad ja lähevad, uus sild aga jääb Pärnusse sajanditeks. Üks asi on kindel: väiklased poliitikud ei suuda meie linna arengut pidurdada.